popup newsletter popup newsletter
Fasola Mung idealna dla wegetarian i nie tylko

Fasola Mung idealna dla wegetarian i nie tylko

    Porady żywieniowe    0 Komentarzy

W Polsce można kupić ją zarówno w postaci ziarenek, jak i wyhodowanych już kiełków w sklepach ze zdrową żywnością, ale także coraz częściej w zwykłych marketach. Dzisiaj skupimy się na jej wszystkich walorach zdrowotnych i smakowych, które mogą zaskoczyć Cię pod względem zastosowania w codziennej kuchni wegetariańskiej i zwykłej.

Złoty dar Azji

Fasola Mung nazywana jest równie często „złotą fasolą”, ze względu na swoje bogate właściwości zdrowotne, które zostały odkryte po raz pierwszy na terenie Azji, a dokładniej w Indiach. Zaraz potem uprawa roślin strączkowych przeniosła także na obszar Chin, Indonezji, Bangladeszu czy Tajlandii, gdzie tamtejsza ludność zasmakowała w fasoli Mung.

Generalnie tą roślinę można nazwać prawie niezniszczalną, ponieważ doskonale radzi sobie w skrajnych warunkach pogodowych i cechuje się wysoką odpornością na większość szkodników rolnych. Poza tym fasola Mung jest jednoroczną rośliną, która potrafi osiągać wysokości ponad 1 metra. Jej duże trójlistkowe liście, motylkowe kwiaty oraz owoce w postaci żółtych lub zielonych fasolek zdecydowanie przyciągają uwagę, a zwłaszcza jeśli wiesz, z jakimi wartościami odżywczymi masz do czynienia.

Co znajdziesz w fasoli Mung?

Przede wszystkim dużą dawkę błonnika, gdzie już 100g tego produktu potrafi zaspokoić około 60% dziennego zapotrzebowania. Poza tym fasola Mung jest cennym źródłem białka, które w szybki i łatwy sposób jest przyswajane przez ludzki organizm. Właśnie dlatego polecana jest osobom będącym na diecie wegetariańskiej, gdzie jesteśmy całkowicie pozbawienia wartości odżywczych zawartych w mięsie. Doskonałym zamiennikiem pełnym białka i żelaza jest fasola Mung, o której zastosowaniu w kuchni jeszcze będziemy pisać poniżej – cierpliwości!

W podstawowym składzie fasoli azjatyckiej znajdziesz również:

  • witaminy z grupy A, C, E, K i B
  • minerały (wapń, potas, fosfor, sód, cynk i magnez)
  • vitexin i isovitexin, czyli składniki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym

Na co możesz liczyć?

Działanie prozdrowotne fasoli Mung jest bardzo szeroko pojęte, ale wśród najważniejszych jej zalet znajdziesz m.in. wspomaganie pracy jelit, przyspieszenie procesu przemiany materii, wspieranie przy odchudzaniu, dzięki uczuciu sytości oraz łagodzenie objawów stresu. Generalnie fasola Mung polecana jest nie tylko wegetarianom jako pełnowartościowy zamiennik mięsa, ale również zwykłym mięsożercom, ponieważ zawiera ona zdecydowanie mniej tłuszczów, które ostatecznie wpływają na zwiększenie poziomu cholesterolu we krwi.

Również dobrze jeśli w diecie kobiet ciężarnych, znajdzie się chociaż niewielka ilość tej fasoli, ze względu na zawartość kwasu foliowego. Warto wspomnieć o jej niskim poziomie glikemicznym, przez co rekomendowana jest diabetykom, którzy muszą uważać na zawartość cukru w produktach spożywczych. Poza tym zagłębiając się w chińską medycynę niekonwencjonalną, można dostrzec w fasoli także inne właściwości odmładzające, co warto wypróbować na własnej skórze – dosłownie, a z pewnością Ci nie zaszkodzi.

Fasola Mung w kuchni

Teraz przejdziemy do najważniejszego, czyli zastosowania fasoli, na które pewnie czekałeś z niecierpliwością. Otóż, polecamy szczególnie zaopatrzyć się w kiełki fasoli albo wyhodować je samodzielnie*. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do sałatek, kanapek albo można delikatnie poddusić je na patelni i dodawać do innych dań.

Ugotowane ziarna fasoli mogą stać się dobrą alternatywą dla soczewicy jako składnik:

  • zup
  • potraw wegetariańskich lub wegańskich
  • pasztetów
  • klopsików, kotletów
  • naleśników i wielu innych

Kolejną ciekawostką jest fakt, że fasola Mung, a konkretniej jej skrobia, służy również do produkcji makaronu sojowego znanego przez wielbicieli kuchni azjatyckiej. Nie należy go gotować, a jedynie namoczyć gorącej wodzie lub podsmażyć w oleju na patelni.

*Wystarczy namaczać ziarna fasoli przez 8 godzin, po czym wsadzić je do słoika z gazą i zamknąć. Już po 3-4 dniach zauważysz pierwsze kiełki fasoli Mung, które będą nadawały się do spożycia.