popup newsletter popup newsletter
Ryż paraboliczny – na czym polega jego sekret?

Ryż paraboliczny – na czym polega jego sekret?

   0 Komentarzy

Czy wiesz, że ryż jest jednym z najważniejszych produktów rolnictwa na świecie? Zajmuje już trzecie miejsce, zaraz po pszenicy i kukurydzy, pod względem wielkości rocznej produkcji. Ryż należy do rodziny zbóż wiechlinowatych. Już od bardzo wielu lat towarzyszy człowiekowi w kuchni.

Do Europy ryż trafił w początkach IV wieku p.n.e. Każda odmiana to zbiór innych właściwości i walorów smakowych. Większość gatunków ryżu różni się od siebie kształtem, smakiem oraz poziomem oczyszczenia. W tym wpisie przeczytasz o właściwościach, wartościach odżywczych oraz zastosowaniu ryżu parboiled, który jest często nazywany ryżem parabolicznym.

Ryż paraboliczny – dla kogo?

Ryż paraboliczny tak jak każdy inny jest pozbawiony glutenu, dlatego świetnie sprawdzi się w diecie bezglutenowej. Ryż jest również lekkostrawny, ponieważ zawiera stosunkowo niewielką ilość błonnika oraz skrobi.

Ryż paraboiled można z powodzeniem wprowadzić do diety:

  •         sportowców,
  •         dzieci,
  •         osób starszych,
  •         osób z niską masą ciała,
  •         osób z problemami żołądkowymi.

Ryż paraboliczny jest idealny dodatkiem do posiłków potreningowych. Jego spożywanie zaleca się dzieciom oraz osobom starszym, których układ pokarmowy jest mniej wydolny. Należy go wprowadzić do diety osób zmagających się z niedożywieniem lub niedoborem masy ciała. Niska zawartość błonnika oraz krótki czas zalegania w żołądku sprawia, że warto, aby zainteresowały się nim osoby z problemami żołądkowymi np. wrzodami, zgagą. Spożywanie ryżu parabolicznego nie zwiększa wydzielania kwasu żołądkowego.

Ryż paraboliczny polecany jest również osobom, które chcą prowadzić zdrowy tryb życia. Jako produkt nieprzetworzony zawiera dużo prozdrowotnych składników. Może być z powodzeniem stosowany jako jeden z elementów zróżnicowanej diety.

Ryż paraboliczny – wartości odżywcze

W czym tkwi sekret ryżu paraboiled? Ta odmiana ryżu zawiera znacznie więcej wartości odżywczych niż zwykły ryż.

Wartości odżywcze ryżu parabolicznego:

  •         zawiera prawie 3 razy więcej selenu, wapnia oraz potasu niż zwykły ryż,
  •         zawiera duże ilości węglowodanów oraz białka,
  •         po specjalnej obróbce ryż paraboliczny może zawierać prawie trzy razy więcej tiaminy oraz niacyny,
  •         ryż paraboiled zawiera również trzykrotnej więcej witamin z grupy B,
  •         zawiera błonnik nierozpuszczalny w wodzie

Ryż paraboliczny – właściwości

Można powiedzieć, że ryż paraboliczny jest pośrednią odmianą pomiędzy ryżem białym a brązowym. Jest produktem wyjątkowo zdrowym i przyjaznym organizmowi. Ryż paraboliczny wpływa pozytywnie na działanie całego organizmu. Między innymi wspomaga układ trawienny, chroni jelita, zapobiega wrzodom oraz powstawaniu zgagi. Działa także przeciwbiegunkowo.

Dzięki dużej zawartości witamin z grupy B chroni także układ nerwowy. Spożywanie ryżu parabolicznego utrzymuje również właściwy poziom cholesterolu, a także wspiera prawidłową kondycję skóry. Dzięki wysokiej zawartości potasu reguluje ciśnienie krwi.

Jak gotować ryż paraboliczny?

Sposób przyrządzania ryżu parabolicznego jest bardzo prosty. Nie trzeba go moczyć ani płukać przed gotowaniem. Wystarczy, że jedną szklankę ryżu zalejesz dwiema szklankami nieosolonej wody i doprowadzisz do wrzenia bez użycia pokrywki.

Następnie gotuj ryż do momentu, aż wchłonie całą wodę. Po ugotowaniu odstaw go na 10 minut i pozostaw pod przykryciem. Ryż paraboliczny stanowi doskonały dodatek do mięs, pieczeni czy ryb. Z powodzeniem może być również podawany z warzywami. Można go też łączyć z sałatkami czy nawet deserami.

Ryż paraboliczny – cena

W naszym sklepie możesz kupić ryż paraboliczny w bardzo atrakcyjnej cenie. Produkt sprzedawany jest w opakowaniach po 1 lub 5 kg. Ryż paraboliczny w sklepie Jawo nie zawiera dodatku soli, cukru, konserwantów czy oleju palmowego. Z powodzeniem można go wprowadzić do wegetariańskiej lub wegańskiej diety.

Ryż paraboliczny – podsumowanie

Warto pamiętać o tym, że ryż paraboliczny ma więcej wartości odżywczych niż zwykły ryż. Powinien stanowić jedno z elementów zbilansowanej diety. Ryż paraboliczny, który możesz nabyć w naszym sklepie, jest nieprzetworzonym produktem, zawierającym wiele prozdrowotnych właściwości.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze