„Pokarm jest warunkiem życia ludzkiego, ilość i jakość pokarmu warunkuje jego przedłużenie.” Takie słowa wypowiedział kiedyś Andrzej Czesław Klimuszko. Cieszymy się, że coraz więcej ludzi rozumie potrzebę stosowania zdrowej diety w celu utrzymania kondycji i zdrowia na długie lata życia. Jakie są podstawy prawidłowego odżywiania i co to naprawdę znaczy, że produkty są zdrowe?
Zdrowe produkty – jak jeść zdrowo?
Istnieją zasady stworzone na bazie najnowszych badań, których warto przestrzegać, aby cieszyć się zdrowiem i zgrabną sylwetką.
Należą do nich:
- Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone
Im bardziej przetworzony produkty, tym dłuższy i skomplikowany skład, a zarazem więcej dodatków, które są niekorzystne dla zdrowia. Co więcej, niektóre dodatki do żywienia nie są dokładnie przebadane i nie wiadomo jak długofalowo wpływają na organizm. Zdrowe i nieprzetworzone produkty znajdziesz w naszym sklepie.
- Podstawą diety powinny być warzywa
Warzywa powinny być przeważającą częścią każdej zdrowej diety. Mimo, że na piramidzie zdrowia znajdują się razem z owocami zaleca się, aby warzywa stanowiły ¾ dziennej porcji, natomiast owoce ¼ .
- Spożywaj posiłki regularnie
Regularne spożywanie posiłków wpływa na Twoje dobre samopoczucie w ciągu dnia, odpowiedni poziom energii i koncentracji, a także smukłą sylwetkę. Zaleca spożywanie się od 3 do 5 posiłków dziennie. Najlepiej przetestuj ile posiłków dokładnie w tym zakresie odpowiada Twojemu organizmowi. Jedz i obserwuj, co podpowiada Ci Twoje ciało i ogólne samopoczucie. Pamiętaj, aby kolacje spożyć minimum 2h przed pójściem spać.
- Zmniejsz ilość spożywanych węglowodanów, jedz więcej zdrowych tłuszczów
Przez wiele lat produkty pełnoziarniste były przedstawiane jako główny element zdrowej diety na piramidzie zdrowego żywienia. Niestety jest to błędem, który został już skorygowany. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że obecny tryb życia sprawia, że nie jesteśmy zazwyczaj w ruchu przez cały dzień. Zapotrzebowanie na węglowodany wzrasta wraz z większym wysiłkiem fizycznym na co dzień. Jeśli masz siedzący tryb życia, wystarczy dodatek węglowodanów w 2 posiłkach. Cukry trzeba zastąpić innym składnikiem energetycznym czyli zdrowymi tłuszczami. Do takich produktów zalicza się np. oliwę z oliwek, olej lniany, wszystkie orzechy, awokado.
- Wybieraj węglowodany złożone
Wybieraj te zdrowe produkty, które zawierają węglowodany złożone. Ich spożycie stabilizuje poziom cukru we krwi i utrzymuje optymalny poziom energii przez cały dzień. Sprzyjają również utrzymaniu zgrabnej sylwetki.
- Ogranicz spożycie cukru lub w ogóle wyeliminuj go z diety
Wiemy już, że powiedzenie „cukier krzepi” nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Niestety spożywanie cukru wpływa negatywnie a wiele procesów zachodzących w organizmie. Nie musisz jednak rezygnować ze słodyczy. Zrób je sam i wykorzystaj do tego zdrowe zamienniki cukru np. ksylitol, erytrol lub cukier kokosowy.