popup newsletter popup newsletter
Top 3 produkty typu superfoods

Top 3 produkty typu superfoods

    Porady żywieniowe    0 Komentarzy

Na pewno słyszałeś kiedyś o żywności superfoods, zwanej również po polsku „super żywnością”. Teraz powstaje pytanie – co dokładnie składa się na listę produktów typu superfoods, a także czym konkretnie się wyróżniają spośród innych. O wszystkim dowiesz się poniżej, dlatego nie przedłużając zapraszamy i zachęcamy do przeczytania naszego artykułu.

Amarantus

Oto pierwszy produkt typu superfoods, który znalazł się na naszej liście. Jego zastępczą nazwą jest szarłat wyniosły i stanowi on jedno z bardziej wartościowych ziaren na świecie. Zyskał on miano superfoods nie bez przyczyny, ponieważ w swoim składzie posiada niezwykle cenny skład chemiczny zawierający wartościowe substancje odżywcze. Najważniejszą z nich jest błonnik, który umożliwia prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, a jego ilość w amarantusie ekspandowanym jest dwukrotnie wyższa niż w ziarnach pszenicy. Posiada on również antyoksydanty, które opóźniają proces starzenia się i ich regularne stosowanie poleca się osobom cierpiącym między innymi na anemię, cukrzycę albo celiakię, ze względu na brak obecności w składzie uczulającego glutenu.

Szarłat wyniosły jest również bogaty w duże zasoby białka wraz z wysokim stopniem jego przyswajalności, czego nie można już powiedzieć o tradycyjnym źródle białka – mleku. Poza tym można wymieniać mnóstwo minerałów zawartych w amarantusie, gdzie dominuje głównie ponadprzeciętna ilość żelaza potrzebna naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Ostatnim istotnym elementem składowym tych ziaren jest tak zwany skwalen, który powszechnie można spotkać w wielu olejach roślinnych, a wpływa on pozytywnie między innymi na układ nerwowy człowieka.

Jagody goji

Następnym superfood są dobrze nam znane jagody goji, które najczęściej można zakupić w postaci suszonych owoców. Działają one przede wszystkim hipoglikemicznie, co oznacza obniżenie poziomu cukru we krwi, a to już dobra informacja dla wszystkich osób chorujących na cukrzycę. Z kolei zawarty w owocach cyperon pozwala również na polepszenie pracy układu ciśnienia i serca, a dzięki dużemu stężeniu witaminy C wspomagany jest układ krążenia w organizmie. Jagody goji znane są również jako naturalny sposób na obniżenie poziomu cholesterolu, co powinno zainteresować niektórych z naszych czytelników.

Również poszczególne badania naukowców potwierdzają zbawienne działanie tych owoców na poprawę kondycji oczu i przeciwdziałaniu zwyrodnieniu plamki żółtej, a to wszystko zawdzięczamy między innymi karotenoidom czy luteinie jako naturalnym składnikom jagód goji.

Młody jęczmień

Ostatnim już produktem „super żywności” jest młody jęczmień zwany też zielonym, który jest cennym źródłem witamin z grupy B, antyoksydantów, żelaza, wapnia, magnezu czy cynku. Wszystkie te składniki mogą oddziaływać pozytywnie między innymi na układ odpornościowy, a także charakteryzuje się jako produkt antynowotworowy, przeciwzapalny i przeciwwirusowy.

Ponadto duża zawartość błonnika w jęczmieniu pomaga w przyspieszeniu procesu metabolizmu w organizmie, a także obniża poziom cholesterolu we krwi. Co więcej, składnik ten odpowiada za wspomaganie chudnięcia u osób otyłych, ze względu na zapewnienie uczucia sytości oraz opóźnienie czynności opróżniania żołądka.

Oczywiście wszystkie te produkty i wiele innych z kategorii superfoods możesz zakupić w naszym sklepie Jawo Kraków w wyjątkowo okazyjnych cenach!