popup newsletter popup newsletter
Mąka z ciecierzycy – właściwości i zastosowanie

Mąka z ciecierzycy – właściwości i zastosowanie

   0 Komentarzy

Mąka to artykuł spożywczy, który można znaleźć w niemal każdej kuchni. Pszenna, gryczana, kokosowa, owsiana, czy orkiszowa – większość z nich jest nam dość dobrze znana. Jednak niewiele osób słyszało o mące ze zmielonych ziaren ciecierzycy, zwanej także jako besan lub gram. Sprawdź, dlaczego warto zaopatrzyć się w ten produkt!

Jakie właściwości ma mąka z ciecierzycy?

Mąka z ciecierzycy to produkt bezglutenowy, który charakteryzuje się większą zawartością witamin oraz składników odżywczych i mineralnych niż zwykła mąka pszenna. Jest bogata w błonnik, stanowi cenne źródło witamin z grupy B, magnezu, żelaza i potasu, a przy tym cechuje się niskim indeksem glikemicznym. Besan, ze względu na swój korzystny skład, wyróżnia się następującymi właściwościami zdrowotnymi:

  •        reguluje pracę jelit,
  •        chroni przed zaparciami,
  •        zapewnia uczucie sytości,
  •        obniża poziom złego cholesterolu,
  •        zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy,
  •        reguluje ciśnienie tętnicze krwi,
  •        wspomaga działanie układu nerwowego,
  •        poprawia koncentrację i pamięć,
  •        przeciwdziała zmęczeniu,
  •        ułatwia walkę ze stresem.

Mąka z ciecierzycy – sprawdź jej zastosowanie w kuchni

Mąka z ciecierzycy może być wykorzystywana do przygotowania różnych potraw – zarówno tych słodkich, jak i wytrawnych. Najczęściej dodaje się ją do ciasta naleśnikowego lub omletów. Sprawdza się jako zamiennik bułki tartej w różnego typu panierkach, nadaje się również do zagęszczania sosów i zup. Mąkę ze zmielonej ciecierzycy można użyć także do wypieku ciast, ciasteczek i gofrów. Ponadto jest to obowiązkowy element dań z kuchni indyjskiej.

Jak zrobić domową mąkę z ciecierzycy?

Mąka z ciecierzycy znajduje się w ofercie większości sklepów ze zdrową oraz naturalną żywnością. Jednak można wykazać się kreatywnością i przygotować ją samodzielnie. Tym bardziej że do zrobienia domowej mąki z ciecierzycy niezbędny jest tylko jeden składnik i jedno urządzenie kuchenne. Jest to oczywiście ciecierzyca oraz dobrej jakości blender. Należy rozpocząć od podprażenia ziaren na rozgrzanej patelni lub w piekarniku. Powinno trwać to kilkanaście minut, jednak nie za długo, aby nie doprowadzić do ich przypalenia. Najlepiej czynić to do momentu, gdy poczuje się charakterystyczny, lekko orzechowy zapach. Następnie pozostawia się ziarna do ostygnięcia, nawet na kilka godzin.

Kolejnym krokiem jest podzielenie ciecierzycy na mniejsze porcje i mielenie jej partiami, aż zamieni się ona w drobny proszek. W celu pozbycia się większych okruchów i grudek niezbędne jest przynajmniej dwukrotne przesianie zmielonych ziaren przez sitko. Gotową mąkę należy umieścić w suchym i szczelnie zamkniętym słoiku.

Mąka z ciecierzycy – wykorzystaj ją w kosmetyce

Co ciekawe, mąka z ciecierzycy jest na tyle uniwersalna, że wykorzystuje się ją nie tylko do kuchennych eksperymentów. Składnik ten sprawdzi się również jako naturalny kosmetyk o drogocennych właściwościach.

Można przygotować z niej peeling, który złuszczy martwy naskórek i sprawi, że ciało będzie idealnie gładkie. Wystarczy wziąć cztery łyżki mąki z ciecierzycy, łyżkę płatków owsianych oraz dwie łyżki mąki kukurydzianej, a następnie połączyć je z łyżką mleka. Otrzymaną papką masuje się skórę okrężnymi ruchami, a na koniec spłukuje letnią wodą.

Zmielone ziarna ciecierzycy sprawdzą się także jako składnik maseczki do twarzy. Do jej wykonania potrzeba pięć łyżek mąki z ciecierzycy, cztery łyżki kurkumy, łyżkę soku z cytryny oraz łyżeczkę miodu. Taki preparat ma właściwości wybielające, a przy tym wspomaga leczenie trądziku. Z kolei mąka besan połączona z jogurtem naturalnym świetnie oczyszcza cerę, szczególnie tą przetłuszczającą się.

Co ciekawe, mikstura złożona ze zmielonej ciecierzycy oraz wody zdaje egzamin również przy myciu włosów. Z takiej mieszanki korzysta się tak samo, jak ze zwykłego szamponu – trzeba jednak pamiętać, żeby na koniec dokładnie je wypłukać, tak aby na kosmykach nie zostały pozostałości po mące.

Mąka z ciecierzycy – podsumowanie

Zdrowszą alternatywą dla tradycyjnej mąki pszennej jest mąka z ciecierzycy. Ma nie tylko interesujący smak, ale również mnóstwo prozdrowotnych właściwości, które warto docenić. Do swojego jadłospisu powinny włączyć ją przede wszystkim osoby stosujące dietę odchudzającą, czy cierpiące na różnego rodzaju alergie pokarmowe, a także cukrzycy oraz wegetarianie.

Zostaw odpowiedź

* Nazwa:
* E-mail: (Nie publikowany)
   Strona WWW: (Site url withhttp://)
* Komentarz
Type Code