popup newsletter popup newsletter
Co to jest czarnuszka? Poznaj jej prozdrowotne działanie!

Co to jest czarnuszka? Poznaj jej prozdrowotne działanie!

   0 Komentarzy

Jeżeli nazwę „czarnuszka” słyszysz po raz pierwszy w swoim życiu, jak najszybciej należy to zmienić. Sprawdź, dlaczego warto ją włączyć do swojego codziennego menu!

Czarnuszka siewna to roślina pochodząca z terenów Europy Południowo-Wschodniej i Azji Zachodniej. Łatwo można ją rozpoznać, ponieważ jej kwiaty mają charakterystyczne białe lub niebieskie zabarwienie. Owocami rośliny są czarne, trójgraniaste nasiona, o których właściwościach prozdrowotnych mówili już faraonowie. W starożytności funkcjonowało powiedzenie, że czarnuszka „potrafi wyleczyć wszystko prócz śmierci”. Obecne badania również potwierdzają jej dobroczynne właściwości.

Czarnuszka – bogactwo prozdrowotnych substancji

Ciężko uwierzyć, że w małych, niepozornych ziarenkach czarnuszki kryje się moc substancji prozdrowotnych. Znajdują się w niej składniki, które między innymi wpływają przeciwzapalnie, antynowotworowo i antyoksydacyjnie na Twój organizm.

Wszystkie swoje prozdrowotne właściwości roślina zawdzięcza obecności:

  •         Fosfolipidów,
  •         Fitosteroli
  •         Flawonoidów
  •         Saponinów
  •         Różnorodnych kwasów tłuszczowych
  •         Białek
  •         Węglowodanów
  •         Alkaloidów
  •         Witamin: B1, B3, B6, B7, A, E
  •         Związków mineralnych m.in.: selen, magnez, wapń, żelazo, sól, potas, cynk.

Ze względu na bogactwo tak wielu substancji chemicznych czarnuszka jest wykorzystywana nie tylko w medycynie naturalnej, ale także w kosmetyce i branży spożywczej. Powszechnie produkuje się z niej olej i mąkę, a także używa jako dodatek do wielu produktów spożywczych, a w szczególności do pieczywa. Wyciąg z jej ziaren dodaje się do wielu kosmetyków takich jak kremy do twarzy czy balsamy do ciała. Co więcej, czarnuszka występuje również w wielu kompleksach witaminowych.

Właściwości czarnuszki – na co pomaga?

Regularne spożywanie czarnuszki może pomóc uwolnić Ci się od wielu przykrych dolegliwości.

Czarnuszka siewna jest remedium na wiele problemów zdrowotnych m.in.:

  •         Wzmacnia odporność
  •         Zwiększa zawartość glikogenu w wątrobie
  •         Zwiększa wydzielanie insuliny
  •         Reguluje miesiączkowanie
  •         Wspiera leczenie anemii
  •         Zwiększa ilość hemoglobiny i erytrocytów
  •         Poprawia pracę wątroby i nerek
  •         Zwiększa gęstość kości

Czarnuszka dobra na cukrzycę

Czarnuszkę poleca się osobom chorym na cukrzycę ze względu na fakt, iż olejek eteryczny i tymochinion w niej zawarte obniżają poziom glukozy we krwi, jednocześnie powodując wzrost wydzielania insuliny.

Czarnuszka zawiera także dobroczynny związek o nazwie kwercytyna, który również przyczynia się do normalizacji poziomu cukru we krwi, a także zwiększa zawartość glikogenu w wątrobie. Dzięki niemu następuje także zwiększenie wydzielania się insuliny z komórek trzustki. Z powyższych względów uważa się, że nasiona czarnuszki wykazują działanie przeciwcukrzycowe. Co więcej, badania wykazują, że spożywanie ziaren tej rośliny może złagodzić występowanie osteopenii, która jest jednym z powikłań cukrzycy.

Czarnuszka a depresja

Co ciekawe czarnuszka wpływa pozytywnie na ośrodkowy układ nerwowy i jednocześnie pomaga w walce z depresją. Jej regularne i długotrwałe spożywanie może przyczynić się nie tylko do poprawy samopoczucia, ale i usprawnienia procesów myślenia, zapamiętywania i uczenia się. Wyniki niektórych badan mówią nawet o tym, że spowalnia proces rozwoju choroby Alzheimera.  

Czarnuszka – jak jeść?

Smak nasion czarnuszki jest głęboki i z powodzeniem komponuje się z innymi przyprawami. Początkowo smakują jak gorzka kawa, potem przechodzą w lekko ostry i korzenny smak, który nieco przypomina pieprz. Zapach ziaren można określić jako muszkatołowo-korzenny.

Czarnuszka jako przyprawa może stanowić wyjątkowy dodatek do wielu dań, a nawet napojów. Idealnie komponuje się z potrawami na bazie jagnięciny i drobiu. Można ją także dodać do sałatek lub wszelkich marynat. Świetnie smakuje również z pieczywem lub twarogiem. Niektórzy nasiona czarnuszki dodają nawet do win domowej roboty. Dzięki temu zyskują one wyjątkowy smak i aromat.

Czarnuszka – przeciwskazania

Nie ma jednoznacznych badań, które mówiłyby o tym, że istnieją przeciwwskazania dla spożycia czarnuszki przez niektóre osoby. Jednak zaleca się, aby kobiety w ciąży unikały jej spożywania, ponieważ może ona wywoływać skurcze mięśni gładkich, co może stymulować przedwczesny poród lub zwiększać ryzyko poronienia.

Wiadomo również, że nie powinny spożywać czarnuszki osoby, które poddane są chemioterapii lub radioterapii. Warto, zrezygnować z jej spożycia także przyjmując leki moczopędne lub na nadciśnienie.

Czarnuszka to skarbnica prozdrowotnych związków zamkniętych w małym ziarenku. Praktycznie każda osoba, której nie dotyczą przeciwwskazania może i powinna ją włączyć do swojej diety. 

Zostaw odpowiedź

* Nazwa:
* E-mail: (Nie publikowany)
   Strona WWW: (Site url withhttp://)
* Komentarz
Type Code