popup newsletter popup newsletter
Hummus — co to jest?

Hummus — co to jest?

   0 Komentarzy

W Polsce przybywa amatorów kuchni wegańskiej czy wegetariańskiej. Osoby, które stronią od spożycia mięsa, wprowadzają coraz to ciekawsze dania do naszego kraju. Jednym z takich dań jest hummus, chociaż może w jego przypadku słowo „danie” jest trochę na wyrost. Czym zatem właściwie jest hummus?

Otóż hummus to nic innego, jak pożywna pasta z cieciorki. Posiada ona puszystą konsystencją oraz cieciorkowy smak, który można modyfikować zależnie od tego, jakie dodatki do niego dodamy.

 

Czy jest to pasta prosta w przygotowaniu oraz w jaki sposób najlepiej ją spożywać? Weganie już to wiedzą, sprawdźmy zatem, w jaki sposób jada się hummus.

 

Jak jeść hummus

Najlepszym sposobem na jedzenie hummusu jest maczanie w nim słupków z warzyw. Jest to sposób podania, jaki najczęściej spotkamy w wegetariańskich restauracjach. W roli warzyw doskonale sprawdzą się tutaj marchewki, seler naciowy czy papryka, czyli innymi słowy -wszystko to, co można łatwo pociąć w słupki.

 

Warzywa wkłada się w kubeczki, a hummus podaje w miseczce. Dodatkowo dobrze jest polać hummus oliwą oraz posypać go czarnuszką, sumakiem lub sezamem. Można posypać go także natką pietruszki czy kolendrą, a nawet szczypiorkiem, wszystko zależy od naszych preferencji.

 

Do hummusu doskonale pasuje także lekkie, wschodnie pieczywo, nazywane pitą lub chlebkiem pita. Natomiast jeśli nie masz takiego pieczywa, wówczas możesz podać hummus z naszym zwykłym, białym, polskim chlebem. Będzie on dobrze się komponować ze smakiem cieciorkowej pasty, zwłaszcza jeśli dodamy do niej odrobinę czosnku.

 

Hummus — z czym podawać

 

Oprócz wspomnianych warzyw hummus dobrze jest podawać z wszelkiego rodzaju piklami, czyli w naszym przypadku — z kiszonkami. Oprócz kiszonych ogórków możesz obok hummusu zaserwować rzodkiewkę, marchewkę czy kalafior.

 

Jeśli jednak masz ochotę na hummus w wariancie bardziej obiadowym, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie podanie go z falafelami. Falafele to nic innego, jak niewielkiego rozmiaru kotleciki z grochu, do których dodaje się sproszkowane nasiona kolendry. Usmażone kotleciki można maczać w hummusie, co stanowi bardzo dobrą i smaczną kompozycję.

 

Do popijania dania z hummusem dobrze jest podać yerba mate lub inny gazowany napój tego typu. Ostatnim pasującym dodatkiem do hummusu są oliwki. Dobrze jest podać mniejszą odmianę oliwek, które nie są drylowane, jednak tutaj wszystko zależy od Twoich osobistych preferencji.

 

Hummus — wartości odżywcze

 

Hummus jest bardzo pożywną pastą, ze względu na to, co w sobie zawiera. Oprócz cieciorki znajdziemy w nim także oliwę, cytrynę, przyprawy oraz przede wszystkim tahinę. Tahina jest to pasta utarta z nasion sezamu. Zatem jak widzisz jest to pasta bogata zarówno w białko jak i w witaminę C oraz w tłuszcze.

 

Ze względu na swoje wartości odżywcze hummus może być spożywany o każdej porze dnia. Sprawdzi się jako dodatek do obiadu, jako pasta śniadaniowa lub jako ciekawy pomysł na wieczorną kolację. Możesz go jeść bez obaw, że przytyjesz, bowiem cieciorka jest bardzo lekko strawna i dobrze wpływa na pracę jelit.

 

 

Zostaw odpowiedź

* Nazwa:
* E-mail: (Nie publikowany)
   Strona WWW: (Site url withhttp://)
* Komentarz
Type Code