popup newsletter popup newsletter
Mak — idealna przyprawa do kuchni

Mak — idealna przyprawa do kuchni

   0 Komentarzy

W dzisiejszych czasach istnieje wiele przypraw, które wzbogacą smak naszego pieczywa czy innego rodzaju wypieków. Jednak jedną z bardziej tradycyjnych i wciąż niesamowitych przypraw tego rodzaju jest niebieski mak.

Jest on o tyle niezwykły, że nie zestarzał się pomimo upływu lat, czy nawet stuleci. Mak wciąż jest dodawany do chleba i nadal nadaje mu to niesamowitego smaku. Do czego jeszcze możemy używać tej niezwykłej przyprawy i dlaczego w ogóle warto sięgać w naszej kuchni po mak? Przekonajmy się o tym, analizując jego właściwości oraz sposoby jego zastosowania w naszej codziennej, domowej kuchni.

 

Rodzaje maku

Istnieje kilka rodzajów maku, jaki możemy zastosować w naszej kuchni. Najbardziej znanym jest mak niebieski. Jest on także nazywany makiem europejskim. Oprócz tego jakże wszystkim znanego maku istnieje także mak biały. W przeciwieństwie do maku niebieskiego mak biały jest o wiele bardziej delikatny w smaku. Warto wspomnieć, że z maku białego robi się tradycyjną masę do wyrobu lokalnie znanych, poznańskich rogali Marcińskich.

 

Te dwa rodzaje maku są najczęściej stosowane w gastronomi. Natomiast w medycynie czy ziołolecznictwie występuje mak polny oraz mak orientalny, nazywany też lekarskim. Z tych rodzajów maku robi się napary, które uzyskują właściwości lecznicze. Dobrze jest znać te właściwości w razie pojawienia się wszelkiego rodzaju chorób.

 

Mak niebieski — właściwości odżywcze

Właściwości odżywcze maku, to przede wszystkim wysokiej jakości substancje oleiste i kwasy. Jest to produkt wysokokaloryczny, a więc jego spożycie jest w stanie zaspokoić dużą ilość naszego dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

 

Niebieski mak jest także ogromnym źródłem wapnia, który zapobiega występowaniu osteoporozy oraz chorobom kości czy zębów. Zatem bez obaw możesz spożywać nawet większe ilości maku.

 

Dodatkowo właściwości maku zapobiegają anemii i niedokrwistości w żyłach, co także jest jego dobrą i pożądaną cechą.

 

Mak zawiera także witaminy B1 oraz B3, które skutecznie zapobiegają powstawaniu zbyt wysokiego ciśnienia w tętnicach. Jest to zatem suplement diety wskazany dla osób o wysokim ciśnieniu, nerwowych, czy nazywanych cholerykami. Mak obniży ich ciśnienie i tym samym wpłynie na stan ich psychiki, która powinna się uspokoić.

 

Parzenie maku

Aby mak nadawał się do spożycia, należy go sparzyć. Jest to dość prosta procedura, która polega na zalaniu maku gorącą wodą (musi to być woda po zagotowaniu). Dzięki temu mak zmięknie i będzie się nadawać do dalszej obróbki.

 

Jeśli nie wyparzysz maku, wówczas może być on zbyt twardy do jedzenia, a więc lepiej jest nie pominąć tego kroku i wyparzać go za każdym razem.

 

Gotowanie maku

Jeśli zamierzasz gotować mak, wówczas pamiętaj o tym, aby nie gotować go zbyt długo. Jest to procedura wskazana do używania maku jako masy do wszelkiego rodzaju ciast, zwłaszcza makowca.

 

Pamiętaj, aby nie gotować maku w tej samej wodzie, w której był on wyparzany. Jeśli parzysz mak, wówczas go przepłucz, a następnie wlej świeżą wodę do gotowania. W innym wypadku mak będzie zbyt gorzki i nie będzie nadawać się do spożycia.

 

Zostaw odpowiedź

* Nazwa:
* E-mail: (Nie publikowany)
   Strona WWW: (Site url withhttp://)
* Komentarz
Type Code