popup newsletter popup newsletter
Ostre przyprawy w kuchni: rodzaje papryczek chili

Ostre przyprawy w kuchni: rodzaje papryczek chili

   0 Komentarzy

Jesteś miłośnikiem ostrego jedzenia? Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o różnych rodzajach papryczek chili? Czym się od siebie różnią? Jakie mają zastosowanie w kuchni? Jeżeli chcesz stać się mistrzem w przygotowywaniu ostrych dań, koniecznie przeczytaj ten wpis!

Właściwości papryczek chili

Papryka chili swój ostry smak zawdzięcza kapsaicynie. Największe ilości tego związku znajdują się w nasionach papryczki oraz wewnętrznej stronie jej miąższu. Czy wiesz, że istnieje specjalna skala ostrości nazywana Scoville heat units (SHU)? Im bardziej pikantna papryczka, tym wyższą pozycję zajmuje w tej skali. Na samym jej dole znajduje się słodka papryka, która nie powoduje uczucia ognia na języku i plasuje się na pozycji 0 w skali SHU. Na szczycie skali umieszczono kapsaicynę w czystej postaci, która ma najwyższą ostrość równą 16 000 000.

Kapsaicyna może być dla nas groźna, gdy spożywa się ją w dużych ilościach. Jednak już ten sam związek w mniejszych dawkach wywiera korzystne właściwości na nasz organizm. Kapsaicyna działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz rozgrzewająco. Związek działa również drażniąco na błony śluzowe, dlatego nie jesteśmy w stanie zjeść papryczek chili w dużych ilościach.

Dodawanie papryczek chili do posiłków wpływa na pobudzenie układu krążenia oraz wspomaga procesy trawienne. Używanie tej przyprawy jest polecane również osobom, które chcą zgubić zbędne kilogramy, ponieważ chili odpowiada za przyspieszanie metabolizmu. Dodatkowo papryczki zawierają również błonnik, który wpływa na uczucie sytości, co również wspomaga proces odchudzania.

Co więcej, papryczki chili zawierają także wiele innych cennych składników odżywczych. Papryczka zawiera dużo witaminy C, a także związki antyoksydacyjne. Wykazano także, że papryczki chili posiadają właściwości antynowotworowe.

Rodzaje papryczek chili

Do najsłynniejszych odmian papryczek chili można zaliczyć:

  •         jalapeño to średniej wielkości szpiczasta papryczka, której ostrość wynosi 3,500 – 8,000 SHU. Papryka jalapeño stanowi podstawowy składnik wielu meksykańskich dań.  To popularny dodatek do potraw – sosów, zup, dipów, nadzień oraz do marynowania i faszerowania.

Ta odmiana papryczek może dorastać nawet do 9 cm długości. Jej kolor zazwyczaj jest czerwony, ale mogą być również zielone. Zazwyczaj można je kupić z małym, zakrzywionym ogonkiem. Czas dojrzewania papryki jalapeño wynosi około 10 tygodni.

  •         pepperoni – często stosowana jako dodatek do pizzy, jest podłużna, jednocześnie delikatnie pikantna i nieco słodkawa. Jej ostrość szacuje się na 100 – 500 SHU. Papryka pepperoni występuje w postaci strąków – jest mniejsza i węższa niż słodka papryka, ale zazwyczaj ma większy obwód niż chilli.
  •         cayenne – umiarkowanie pikantna, o podłużnej, szpiczastej formie, o ostrości określanej na 30,000 – 50,000 SHU. Najczęściej kupujemy ja pod postacią pieprzu cayenne. Tę odmianę papryczek stosuje się zazwyczaj do przyprawiania zapiekanek, dań z jaj, makaronów oraz czekolady pitnej.
  •         tabasco – to podstawa dobrze znanego ostrego sosu Tabasco, jej ostrość plasuje się w okolicy 30,000 – 50,000 SHU.
  •         habanero – papryczka zazwyczaj ma pomarańczowy kolor, jest zaokrąglona. Jej ostrość określa się na 100,000 – 350,000 SHU. Papryczki habanero dodaje się do potraw smażonych oraz gotowanych, a przede wszystkim do dań jednogarnkowych typu curry.
  •         naga Jolokia — bardzo ostra papryczka, wywodzi się z odmiany habanero. Jej ostrość określa się na poziomie 1,200,000 – 1,400,000 SHU.
  •         trinidad Scorpion Buch T  to niesamowicie ostra papryczka i trzeba mieć dużo odwagi, by spróbować jej na surowo. Jej ostrość określa się na 1,463,700 SHU.

Rodzaje papryczek chili – podsumowanie

Papryczki chili występują w wielu odmianach, które różnią się od siebie przede wszystkim skalą ostrości. Można dodawać je do wielu dań, a także deserów! Za ostry smak papryczki odpowiedzialna jest kapsaicyna, która w niewielkich ilościach wykazuje pozytywne działanie na ludzki organizm. Jednak nie należy spożywać papryczek chili w nadmiarze, ponieważ jest to niebezpieczne oraz może negatywnie odbić się na Twoim zdrowiu.

Zostaw odpowiedź

* Nazwa:
* E-mail: (Nie publikowany)
   Strona WWW: (Site url withhttp://)
* Komentarz
Type Code