popup newsletter popup newsletter
Pektyna do przetworów

Pektyna do przetworów

   0 Komentarzy

Pektyna to naturalna mieszanina polisacharydów i oligosacharydów – czyli cukrów złożonych. Znajduje się na ścianach komórkowych roślin i wykazuje właściwości żelujące, które są wykorzystywane w przetwórstwie przemysłowym, jak i domowym.

 

Czym są pektyny?

Pektyna to mieszanina węglowodanów, którą można odnaleźć na ścianach komórkowych roślin – po raz pierwszy została odkryta w 1970 roku, a blisko 35 lat później została wyizolowana i nazwana przez francuskiego chemika. Pektyna wywodzi się z greckiego pektos, co oznacza twardnieć, krzepnąć. Zatem, jakie mają działanie?

      Żelujące

      Emulgujące

      Zgęszczające

 

Dzięki temu wykorzystywane są w produkcji spożywczej. Najbardziej znanymi produktami z pektynami będą dżemy, koncentraty i galaretki. W przemyśle kosmetycznym pektyny służą do produkcji produktów przeciwzmarszczkowych, a w farmacji wykorzystywane są do suplementów diety na odchudzanie.

 

Pektyna, czyli źródło prozdrowotnych właściwości

Pektyna posiada wachlarz zalet i właściwości, które pozytywnie wpływają na pracę organizmu:

      Dzięki temu, że pektyna jest źródłem naturalnego, rozpuszczalnego błonnika, wpływa na proces trawienia i przyspiesza go, wspomagając tym samym organizm w oczyszczaniu się z metali ciężkich

      Kontroluje poziom cukru we krwi

      Zapobiega biegunkom i zaparciom

      Wzmacnia florę bakteryjną jelit

      Znajdujące się pektyny na półkach sklepowych mają wspierać przede wszystkim osoby, które borykają się z otyłością, nadciśnieniem tętniczym, biegunkami itd.

 

Pektyna do przetworów. Jak rozpoznać owoce ubogie w pektyny?

Niektóre z owoców – w tym jabłka czy skórki owoców cytrusowych – są bardzo bogate w pektynę, inne zaś – ubogie. Łatwo jest to rozpoznać po owocach, które gniotą się bez problemu – oznacza to wtedy, że brakuje im pektyny, która utrzymałaby całość, niczym klej. Do takich owoców należą truskawki, maliny lub borówki. Aby z takich owoców stworzyć dżem, należy wykorzystać bardzo dużo cukru i poświęcić parę godzin na gotowanie obu – często jest też tak, że cukier zabija naturalny smak owoców – dlatego wybranie pektyny jest zdrowszą opcją, która nie wpłynie na końcowe efekty smakowe, gdyż nie posiada charakterystycznych właściwości smakowych.

 

Pektyna cytrusowa to produkt, dzięki któremu uzyskasz gęstą, galaretową konsystencję. W zależności od tego, czy jest ona niskometoksylowa lub wysokometoksylowa – będzie wynikał sposób gotowania. Pektynę wysokometoksylową dodaje się na wczesnym etapie do gorących owoców, niską zaś, w późniejszym z mniejszą ilością cukru.

https://jawo2008.pl/420-pektyna-cytrusowa.html?search_query=pektyna&results=1#/25-waga-100g

 

Przykładowy przepis na dżem z pektyną

      2 kg owoców

      1 kg cukru

      3 łyżki pektyny (około 30 gramów)

      Pół szklanki wody

Owoce umyć, oczyścić z ewentualnych szypułek i pokroić w mniejsze kawałki. Wraz z cukrem i wodą wsypujemy wszystko do garnka i zaczynamy gotować. Pektyn należy dodać do gotujących się owoców, pamiętając o częstym mieszaniu. Całość mieszaniny szybko tężeje – zatem po chwili przekładamy wszystko do słoików i pasteryzujemy. Sezon na truskawki za nami, ale zdążysz jeszcze przygotować dżemy z innych owoców na zimę!

 

Zostaw odpowiedź

* Nazwa:
* E-mail: (Nie publikowany)
   Strona WWW: (Site url withhttp://)
* Komentarz
Type Code