popup newsletter popup newsletter
Pyłek pszczeli – właściwości i działanie

Pyłek pszczeli – właściwości i działanie

   0 Komentarzy

Pyłek pszczeli to substancja, która produkowana jest przez pszczoły. Posiada bardzo dużą ilość dobroczynnych substancji, które wspomagają procesy biologiczne w naszym organizmie i tym samym wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. Dlaczego warto sięgnąć po pyłek pszczeli i włączyć go do swojej diety?

Pyłek pszczeli – co to?

Pyłek pszczeli to męskie komórki rozrodcze produkowane przez kwiaty, które zbierane są przez pszczoły, a następnie mieszane z ich śliną i nektarem pszczelim. Pszczoły magazynują pyłek w komórkach ula, a następnie używają go do zaspokajania potrzeb pokarmowych i uzupełniania zapasów w ulu.

Pyłek pszczeli – bogate źródło składników odżywczych

Pyłek pszczeli jest jednym z produktów pochodzenia pszczelego, który jest doceniany i wykorzystywany na naszej planecie od wielu lat. Jego prozdrowotne właściwości zostały udowodnione naukowo i wykorzystuje się go szeroko w medycynie i dietetyce, aby wzbogacić nasza dietę o wiele składników odżywczych. Obok innych produktów bogatych w witaminy, pyłek pszczeli jest jednym z tych, który ma ich najwięcej.

W jednym ulu w skali roku może zostać wyprodukowane aż od 1 kg do 7 kg pyłku pszczelego. Część z tej ilości wykorzystuje się jednak do zaspokojenia potrzeb pokarmowych w ulu.

Pyłek pszczeli posiada bardzo dużą ilość biologicznie aktywnych składników, które mają zbawienny wpływ na nasz organizm. W pyłku stwierdzono obecność ponad 200 substancji takich jak białka, aminokwasy, flawanoidy, lipidy, enzymy czy koenzymy, a także wiele więcej.

Co znajduje się w pyłku pszczelim?

Jednym z najważniejszych składników pyłku pszczelego są liczne białka i aminokwasy, które wchodzą w jego skład. Ich procentowy udział to aż 12%! Do białek i aminokwasów, które możemy znaleźć w pyłku pszczelim należą: arginina, fenyloalanina, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, treonina, walina, alanina, prolina, seryna, histydyna, glicyna i wiele więcej.

Aminokwasy, które wymieniliśmy możemy podzielić na endogenne i egzogenne. Zasadniczą różnicą pomiędzy nimi jest to, że aminokwasy endogenne nasz organizm umie wytworzyć sobie sam, natomiast egzogenne muszą zostać dostarczone do naszego ciała wraz z pożywieniem.

W pyłku kwiatowym znajdziemy również dużą ilość węglowodanów, które wspierają procesy zachodzące w naszym organizmie i wspierają jego pracę. Są to np. fruktoza, maltoza, glukoza, arabinoza, ryboza i wiele innych. Ponadto znajdziemy ogromną ilość witamin i minerałów, np.: A, B1, B2, B3, E, C, B6, PP, P, D, H, B12.

Jak pyłek pszczeli działa na urodę?

Poza zbawiennymi właściwościami na nasz organizm, pyłek pszczeli wykazuje również bardzo dobre działanie na nasza urodę. Stosuje się go w kosmetykach i włącza do różnych rytuałów pielęgnacyjnych. Pyłek pszczeli wykazuje bardzo dobre działanie na naszą skórę i włosy, a biologicznie czynne składniki opóźniają proces starzenia się i nadają nam zdrowy i promienny wygląd.

Zawartość pyłku pszczelego jest również pożądana w różnego rodzaju maskach i odżywkach do włosów. Ich zadanie to stymulowanie skóry głowy i powodowanie wzrostu włosów.

Pyłek pszczeli – dawkowanie

Dorosłym zaleca się przyjmowanie pyłku pszczelego 3 razy dziennie, na około pół godziny przed jedzeniem. Możemy zmieszać go z miodem, mlekiem lub wodą oraz przeżuwać przed połknięciem, aby zwiększyć przyswajalność jego składników.

Zostaw odpowiedź

* Nazwa:
* E-mail: (Nie publikowany)
   Strona WWW: (Site url withhttp://)
* Komentarz
Type Code