popup newsletter popup newsletter
Olej lniany – właściwości zdrowotne

Olej lniany – właściwości zdrowotne

   0 Komentarzy

Wśród superfoods, które możemy znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością, jednym z najbardziej niedocenianych z pewnością jest olej lniany. Produkuje się go z nasion siemienia lnianego, a posiada jedne z najbardziej prozdrowotnych właściwości spośród olejów, które możemy znaleźć w naszej kuchni. Przekonaj się, jakie właściwości posiada olej lniany i włącz go do swojej diety!

Olej lniany – właściwości lecznicze

Wielokrotne badania dowodzą, że olej lniany jest bogactwem kwasów tłuszczowych, które wpływają dobroczynnie na liczne choroby zwyrodnieniowe takie jak np. nowotwory. Dodatkowo olej lniany wspomaga prace serca i układu krwionośnego. Wysoka zawartość nienasyconego kwasu tłuszczowego omega-3 sprawia, że olej lniany pomaga w walce z:

  •         Nadciśnieniem,
  •         Poziomem „złego cholesterolu”,
  •         Złą kondycją skóry,
  •         Gojeniem się trudnych ran,
  •         Z Zespołem Policystycznych Jajników (PCOS).

Olej lniany na mózg

W oleju lnianym znajdziemy kwasy omega-3, które są bardzo istotnym składnikiem błony komórek nerwowych. Aby pracowały one prawidłowo, w naszej diecie musi znaleźć się odpowiednia ilość kwasów omega-3. Jeżeli nie dostarczymy jej wystarczającej ilości, możemy obserwować u siebie takie objawy jak problemy z pamięcią, wzrokiem lub równowaga emocjonalną.

Olej lniany czy siemię lniane – które wybrać?

Ludzie często decydują się na spożywanie oleju lnianego, zamiast siemienia lnianego sądząc, że olej posiada więcej wartości odżywczych. Zapominamy jednak, że w przypadku siemienia lnianego w ziarnach mamy do czynienia z bogactwem składników odżywczych znajdujących się w skorupce, która jest utylizowana podczas tłoczenia oleju. Dlatego właśnie warto łączyć spożywanie obu form siemienia lnianego ze sobą, aby otrzymać jak najlepsze efekty.

Olej lniany – właściwości kosmetyczne

Olej lniany poza zastosowania w naszej kuchni, świetnie sprawdza się również jako składnik kosmetyków i element codziennej pielęgnacji. Od wielu lat obserwuje się jego zbawienny wpływ na włosy, skórę i paznokcie. Dodatkowo posiada on właściwości przeciwzapalne, a więc doskonale radzi sobie z problemami skórnymi, nawet tak poważnymi jak egzema lub łuszczyca. Dodatkowo wspiera procesy regeneracji skóry po podrażnieniach wywołanych promieniami UV.

Olej lniany nie posiada właściwości komadogennych, dzięki czemu nie będzie zapychał naszej skóry. Dodatkowo obserwuje się, że olej lniany:

  •         Może redukować zmiany trądzikowe,
  •         Wspomaga poprawę nawilżenia i ujędrnienia skóry,
  •         Wpływa na procesy regeneracyjne skóry,
  •         Może pomagać w redukcji ilości zmarszczek.

Olej lniany – zastosowanie

Najlepsze efekty stosowania oleju lnianego zaobserwujemy, spożywając go. Możemy sięgać po niego na surowo w postaci jednej lub dwóch łyżek dziennie w formie doustnej. Dla wielu jednak smak oleju jest zbyt intensywny i wolą oni spożywać go w innej formie. Wówczas możemy dodawać go do sosów, sałatek, zup, maczanek itd. Powinniśmy dbać o to, aby spożywać go na zimno, gdyż podgrzany traci swoje właściwości.

Zostaw odpowiedź

* Nazwa:
* E-mail: (Nie publikowany)
   Strona WWW: (Site url withhttp://)
* Komentarz
Type Code