popup newsletter popup newsletter
Siemię lniane — na co pomaga

Siemię lniane — na co pomaga

   0 Komentarzy

Nie każdy zdaje sobie sprawę, ale siemię lniane to bogactwo cennych składników odżywczych. Doskonale pomaga przy biegunkach, zaparciach czy zapaleniu jelit.

 

Siemię lniane to nasiona lnu w brązowym lub złotym kolorze. Warto dodać, że produkt ten jest bardzo tani i ogólnie dostępny w sklepach i aptekach. Siemię lniane rośnie w kontakcie z wodą, wystarczy wsypać jedną łyżeczkę zmielonych nasion i zalać gorąca (niewrzącą) wodą. Siemię lniane można stosować jako dodatek do jogurtów czy płatków owsianych. Właściwości prozdrowotne tego produktu doceniane są już od tysięcy lat i znajdują się na popularnej liście superfoods.

 

Siemię lniane na jelita

 

W czasach gdzie przetworzone jedzenie czyha na każdym rogu musimy szczególnie zadbać o kondycję jelit. W przeciwnym razie będziemy narażeni na różnego rodzaju dolegliwości zagrażające zdrowiu lub życiu.

 

Pozytywny wpływ siemienia lnianego na jelita to chyba jego najpopularniejsza właściwość. Wysoka zawartość błonnika pokarmowego, który pomaga oczyścić jelita, zapobiega biegunkom i zaparciom, a dodatkowo działa korzystnie na florę bakteryjną jelit. Doskonale sprawdzi się również w przypadku walki z wrzodami żołądka. Skuteczność siemia lnianego potwierdzona jest przez naukowców, wystarczy trzymać się jednej zasady — spożywaj je systematycznie! Nasiona bogate są w substancje śluzowe, które uwidaczniają się po dodaniu wody, tego typu substancja ma zbawienny wpływ na pracę układu pokarmowego.

 

Warto zapamiętać, że po zalaniu nasion trzeba odczekać minimum godzinę, aby działanie nasion przyniosło zamierzony efekt.

 

Siemię lniane — przeciwwskazania

 

Mimo że siemię lniane bogate jest w mnóstwo wartościowych składników odżywczych, to nie każdy może je spożywać.

 

Zbyt duże ilości błonnika wpływają negatywnie na fizjologiczne funkcjonowanie organizmu, dlatego siemię lniane powinno być wprowadzane stopniowo do diety. Nadmiar błonnika w diecie utrudnia wchłanianie witamin i minerałów (żelazo, cynk, magnez, witaminy: A,D, B12) przez organizm, co może mieć fatalny skutek na ogólny stan zdrowia. Dodatkowo spożywając produkt, będziemy narażeni na zwiększoną liczbę wypróżnień, wzdęcia, bóle brzucha, nudności i gazy. Dlatego zaleca się spożywać 2-3 łyżeczki dziennie, aby uniknąć niepożądanego efektu.

 

Na siemię lniane powinny uważać osoby, które:

 

✓ cierpią na niedrożność jelit, silne zaparcia i choroby zapalne.

✓ mające alergię na ten produkt

✓ spożywają leki przeciwzakrzepowe

✓ karmiące piersią lub są w ciąży

 

Siemię lniane ma pozytywny wpływ na organizm, ale warto stosować je z głową — co za dużo to niezdrowo. Podczas stosowania leków czy ciąży, warto odpuścić sobie stosowanie tego produktu na jakiś czas.

 

Zostaw odpowiedź

* Nazwa:
* E-mail: (Nie publikowany)
   Strona WWW: (Site url withhttp://)
* Komentarz
Type Code