popup newsletter popup newsletter
Skrobia kukurydziana – właściwości i zastosowanie w kuchni

Skrobia kukurydziana – właściwości i zastosowanie w kuchni

   0 Komentarzy

Skrobia kukurydziana to dodatek do żywności o wszechstronnym zastosowaniu, na szeroką skalę używany w przemyśle spożywczym. Co ciekawe, można wykorzystywać ją także jako środek czyszczący oraz preparat na oparzenia słoneczne i ukąszenia owadów. Jakie właściwości ma skrobia kukurydziana? W jaki sposób można używać ją w trakcie kuchennych eksperymentów? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej!

Skrobia kukurydziana – co to takiego?

Skrobia kukurydziana, określana również jako mazeina lub maizena, otrzymywana jest z pręcików kukurydzy. Przyjmuje sproszkowaną postać, ma białą barwę oraz neutralny zapach. Gdy połączy się ją z wodą, otrzymuje się kleistą maź. Dla wielu osób istotną informacją może być fakt, iż jest to produkt bezglutenowy. Główną cechą charakterystyczną skrobi kukurydzianej są jej zdolności zagęszczające. Ponadto jest to produkt ogólnodostępny, który można kupić już za kilka złotych.

Jeśli chodzi o walory zdrowotne tego produktu to na próżno szukać w nim jakichś cennych witamin, czy składników odżywczych i mineralnych. Ich ilości są na tyle minimalne, że wręcz niezauważalne i niemal nic nieznaczące dla ludzkiego organizmu. Wskazuje się, że skrobia kukurydziana jest jedynie źródłem węglowodanów. O wiele większe znaczenie mają jej właściwości technologiczne.

Skrobia kukurydziana sprawdza się podczas przygotowywania różnego typu potraw – zarówno tych wytrawnych, jak i słodkich. Na dobrą sprawę maizena zda egzamin w każdej sytuacji, w której sięga się po tradycyjną mąkę. Wykorzystując ją, można skutecznie zagęścić sosy oraz zupy. W wyniku połączenia tego składnika z wodą otrzymuje się kleik, uwielbiany nie tylko przez dzieci. Podczas przygotowywania wypieków stosuje się ją do podsypywania stolnicy, jak również jako jeden ze składników ciast. Z jej użyciem świetnie smakują naleśniki, biszkopty, bułki, czy chleb.

Chcesz zaopatrzyć się w ten artykuł spożywczy, aby samodzielnie go przetestować? Nic prostszego – w naszym sklepie skrobia kukurydziana oraz inne produkty o szerokim zastosowaniu w kuchni dostępne są w atrakcyjnych cenach. Kupisz tam również zamienniki skrobi kukurydzianej.

Skrobia ziemniaczana, czym zastąpić?

Skrobia kukurydziana to składnik, którego konkurentem jest skrobia ziemniaczana. Czym zastąpić ten pierwszy ze wspomnianych produktów? Istnieje wiele alternatyw dla maizeny, a mąka ziemniaczana nie jest tutaj jedynym rozwiązaniem. W tej roli sprawdzi się również:

  •         mąka pszenna,
  •         mąka ryżowa,
  •         mielone siemię lniane,
  •         tapioka,
  •         guma guar,
  •         guma ksantanowa,
  •         maranta trzcinowa.

Skrobia kukurydziana i ziemniaczana – podsumowanie

Skrobia kukurydziana oraz ziemniaczana to dwa różne produkty, które jednak bardzo często są ze sobą mylone. Co prawda mają podobną konsystencję oraz zawartość składników odżywczych, jednak w nieco innym stopniu zagęszczają potrawy, do przygotowywania których są wykorzystywane. Skrobia ziemniaczana ma w tym kontekście mocniejsze działanie. Poza tym, jak już wskazuje sama nazwa, jeden z tych produktów jest wytwarzany z kukurydzy, a drugi z ziemniaków.

Zostaw odpowiedź

* Nazwa:
* E-mail: (Nie publikowany)
   Strona WWW: (Site url withhttp://)
* Komentarz
Type Code