popup newsletter popup newsletter
Cała prawda o oleju lnianym

Cała prawda o oleju lnianym

    Porady żywieniowe    0 Komentarzy

Jego zastosowanie praktycznie nie ma granic, a dostępny jest także w naszym sklepie w atrakcyjnej cenie. Już teraz możesz poznać wszystkie tajemnice oleju lnianego i dowiedzieć się, dlaczego jest tak bardzo zalecany jako składnik codziennej diety nie tylko dla ludzi. Nie przedłużając, zachęcamy do czytania i sprawdzenia oferty Jawo Kraków.

Wartości odżywcze oleju lnianego

Najpierw warto dowiedzieć się, skąd wziął się cały szum wokół nowego oleju roślinnego tłoczonego na zimno, o którym dzisiaj zamierzamy opowiedzieć kilka słów więcej. Mianowicie jest on pozyskiwany z wyciśniętych nasion lnu (siemię lniane), które są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, a także dużej dawki witaminy E.

Wszystko to razem bardzo pozytywnie wpływa na nasz organizm poprzez:

  • zmniejszenie „złego” cholesterolu LDL i zwiększenie „dobrego” cholesterolu HDL
  • walkę z miażdżycą
  • regulacje ciśnienia krwi i wsparcie układu nerwowego
  • polepszenie funkcjonowania układu pokarmowego
  • zmniejszenie podatności na zmiany skórne
  • regenerację kondycji skóry, włosów i paznokci

To podstawowe zalety regularnego stosowania oleju lnianego w codziennej diecie, którego nienasycone kwasy tłuszczowe są największym atutem, z tego względu, że nie jesteśmy w stanie wyprodukować ich samodzielnie. Właśnie dlatego tak ważne jest zachowanie zbilansowanej diety bogatej w różne wartości odżywcze.

Zastosowanie oleju lnianego

Jego popularność znacznie wzrosła w związku z badaniami niemieckiej naukowiec – dr Johanny Budwig, która odkryła zbawienne działanie oleju lnianego, a dokładniej kwasów omega, na wiele rozmaitych schorzeń. W rezultacie powstała specjalna kuracja dr Budwig, która ma na celu wprowadzenie do diety od 2 do 8 łyżek oleju dziennie, w zależności od wybranego rodzaju kuracji.

Można stosować go jako dodatek do sałatek, dipów, sosów oraz w postaci specjalnej pasty dr Budwig, której przepis znajdziesz bez problemu w internecie wraz z całokształtem jej badań. Zaleca się również wypijanie kilku łyżek na czczo, co również ma swój wpływ na nasze samopoczucie, jednak musisz uważać na gorzkawy smak, który może z początku zniechęcać. Na pewno warto stosować go jako zamiennik zwykłych olejów rzepakowych czy oliwy z oliwek, co powinno już przynieść pierwsze rezultaty.

Olej lniany dobry dla…

Zwierząt! Jego prozdrowotne właściwości zostały również docenione i polecone dla naszych czworonogów, dzięki czemu ich dieta zostaje wzbogacone w niezbędne witaminy, minerały i oczywiście kwasy omega.

W przypadku psów olej lniany gwarantuje natychmiastowe odżywienie i lśniącą sierść, a ponadto zapobiegnie powstawaniu niechcianych zmian skórnych. Działając natomiast od wewnątrz, można spodziewać się poprawy funkcjonowania układu pokarmowego, trawiennego czy działania przeciwzapalnego, dlatego warto dodawać kapkę oleju do suchej karmy psu.

U kotów nienasycone kwasy tłuszczowe odpowiadają przede wszystkim za odpowiedni poziom odporności, o który trzeba zadbać od pierwszych miesięcy życia. W razie niedoborów może to doprowadzić nawet do zahamowania wzrostu zwierzaka, więc warto o tym pamiętać i codzienne dawkować kotu odrobinę oleju do karmy.

Z kolei dla koni olej lniany działa niezawodnie na pękające i wysuszające się kopyta, a w dodatku sprzyja on przemianie materii zwierzęcia. Właśnie dlatego właściciele wszystkich wyżej wymienionych pupili powinni zaopatrzyć się u nas w dużą dawkę lnianego oleju, by zadbać nie tylko o swoje zdrowie, ale także czworonogów.