Czy warto pić czerwoną herbatę?
Czerwona herbata jest coraz popularniejszym napojem, który chętnie pije wiele osób ze względu na swoje szerokie właściwości. Nazywany także herbatą Pu-erh, czyli czerwonym pół fermentowanym specjałem. Ma specyficzny smak oraz mocny i wyrazisty aromat. Poznaj wszystkie właściwości oraz zalety czerwonej herbaty.
Właściwości czerwonej herbaty
Czerwona herbata Pu-erh ma szereg korzyści dla zdrowia. Przede wszystkim regularne jej picie wspomaga proces odchudzania. Zalecana jest szczególnie osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Zawarte polifenole i enzymy ułatwiają trawienie, a tym samym odpowiadają za prawidłową przemianę materii. Czerwona herbata jest zatem idealna na choroby układu pokarmowego, zaburzenia trawienia, ból żołądka czy niestrawność.
Ponadto herbata eliminuje wolne rodniki, a także zapobiega i spowalnia rozwój nowotworów. Chroni przed uszkodzeniami DNA, redukuje stres oksydacyjny oraz opóźnia oznaki starzenia się komórek. Wspomaga dietę oraz aktywność fizyczną w walce z dodatkowymi kilogramami, obniża poziom cholesterolu we krwi oraz ma działanie pobudzające. Świetnie oczyszcza organizm z toksyn, ma właściwości przeciwzapalne oraz poprawia kondycję i pracę mózgu. Eliminuje tym samym niepotrzebne wirusy i bakterie.
Jak odpowiednio parzyć Pu-erh?
Parzenie czerwonej herbaty wcale nie jest trudną czynnością. Nie można zalewać wrzątkiem herbaty, a należy odczekać kilku minut i zalać napój wodą o temperaturze około 90°C (uzyskamy ją po 3-4 minutach od zagotowania). Na jedną filiżankę najczęściej wsypuje się około łyżeczki suszu 3-5g na 200ml wody. Pu-erh różni się od czarnej herbaty czasem parzenia. Możemy ją parzyć od 1 do 3 minut w zależności od tego, jaką chcemy uzyskać intensywność. Po upływie 3 minut herbata staje się zazwyczaj mocno gorzkawa. Co ważne – gdy chcemy otrzymać mocniejszy smak herbaty, musimy zwiększyć ilość wykorzystanego suszu, a nie wydłużyć czas parzenia.
Dużą zaletą czerwonej herbaty Pu-erh jest fakt, że można z jednej dawki suszu zaparzyć nawet 3 filiżanki napoju. Jednak kolejne parzenie powinno być stosunkowo wydłużane o minutę. Oczywiście, aby poczuć prawdziwy smak tego gatunku herbaty, nie powinniśmy pić jej z żadnymi dodatkami, np. cukrem.