popup newsletter popup newsletter
Czy wiesz dlaczego warto pić miętową herbatę?

Czy wiesz dlaczego warto pić miętową herbatę?

    Porady żywieniowe    0 Komentarzy

Mięta, to zioło cenione na całym świecie za swoje lecznicze właściwości. Jest uważana za roślinę, która daje ukojenie ciała i umysłu. To nie tyko pyszny napar, ale również pomoc w zwalczaniu wielu dolegliwości. Czy zastanawiasz się dlaczego warto pić herbatę miętową? W dzisiejszym artykule dowiesz się o dobroczynnych właściwościach mięty.

Rodzaje mięty

Mięta jest rośliną wieloletnią, posiada zielone, eliptyczne i lekko szorstkie w dotyku liście. Jej uprawa jest bardzo prosta, wystarczy wilgotne podłoże i umiarkowane nasłonecznienie. W medycynie czy kosmetologii wykorzystuje się zarówno liście mięty, jak i łodygi. Do najpopularniejszych gatunków mięty można zaliczyć:

  • mięta pieprzowa – jest najchętniej uprawiana w Polsce, stosowana jako dodatek do deserów i koktajli, suszona mięta używana jest w gastronomii jako przyprawa, lub napar leczniczy. Często wykorzystuje się ją również jako składnik kosmetyków;
  • mięta zielona - oprócz zastosowań swojej poprzedniczki, wykorzystuje się ją również jako składnik past do zębów i gum do żucia;
  • mięta polna – napar z tego gatunku jest idealny w walce z dolegliwościami żołądka, działanie mięty reguluje trawienie.

Herbata miętowa - właściwości

Najczęściej, w przypadku wszelkich schorzeń spożywa się miętę w formie gorącego naparu. Jeżeli zastanawiasz się na co pomaga herbata z mięty, śpieszymy z odpowiedzią.

Do najważniejszej zalety tej rośliny z pewnością można zaliczyć jej dobroczynny wpływ na podrażnienia układu pokarmowego. Picie mięty działa na nasze mięśnie gładkie rozkurczająco, co powoduje zmniejszenie bólu. Pomaga również w walce z zaparciami i wzdęciami. Roślina swoje zbawienne działanie zawdzięcza obecnemu w liściach mentolowi, który ogranicza wydzielanie żółci w organizmie. W przypadku silnych dolegliwości żołądkowych, można użyć kropli żołądkowych, na bazie mięty. Mięta powinna być wdrożona do diety jeżeli zmagasz się z zespołem jelita drażliwego. Działa przeciwbólowo i łagodzi stan zapalny. Jej rozkurczowe właściwości sprawiają, że może również załagodzić dokuczliwe nerwobóle i wszelkie boleści stawów. Inhalacje z mięty są również często stosowane podczas przeziębienia.

Mięta może być doskonałym uzupełnieniem diety lekkostrawnej. Pomaga na wszelkie problemy z trawieniem i niestrawność. Zaleca się, aby po obfitym posiłku zaparzyć sobie herbatę ze świeżych liści mięty, dzięki czemu wesprzemy nasz żołądek w procesie trawienia. Dodatkowo, wspomaga pracę wątroby i rozkładanie tłuszczu w organizmie.

Działanie uspokajające

Na co jeszcze pomoże mięta? Herbata z mięty wykazuje również działanie uspokajające, dlatego podaje się ją często w sytuacjach stresujących. Pomaga się zrelaksować, łagodzi zdenerwowanie i przywraca nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania.

Herbata miętowa może również służyć jako idealne uzupełnienie diety, ponieważ skutecznie hamuje apetyt. Filiżanka gorącego naparu zwalczy ochotę na słodkie przekąski.

Ponadto, łagodzi bóle głowy, zatok i może być skutecznym opatrunkiem na podrażnioną skórę.  

Mięta – działania niepożądane

Mięta w formie olejku pieprzowego, który spożywany jest w zbyt wysokim stężeniu, może mieć działanie drażniące. Przedawkowanie kropel żołądkowych może prowadzić do wymiotów, biegunki, wywołać apatię i ospałość.

Sama herbata miętowa, pita w normalnych ilościach nie prowadzi do żadnych groźniejszych skutków ubocznych. Sporadycznie może mieć działanie przeczyszczające.

Podsumowanie

Warto pić herbatę miętową nie tylko przez wzgląd na jej dobroczynny wpływ na organizm. Herbata jest przede wszystkim niezwykle aromatyczna i z pewnością pozwoli się zrelaksować po ciężkim dniu pracy. Herbatę miętową można serwować na ciepło, a latem sprawdzi się idealnie parzona na zimno. Polecamy ją również kobietom w ciąży, które potrzebują w tym okresie intensywnego nawadniania organizmu. Nic tak nie ugasi pragnienia jak orzeźwiająca herbata miętowa.