popup newsletter popup newsletter
Jak używać agar do sernika?

Jak używać agar do sernika?

   0 Komentarzy

Agar agar to substancja żelująca, która zdobywa coraz większe grono zwolenników z tego względu, że jest wegańska i ekologiczna, a jej pozyskiwanie nie odbija się negatywnie na stanie naszego środowiska. Jej zastosowanie jest bardzo podobne jak żelatyny, jednak musimy przestrzegać kilku zasad, które postaramy się przybliżyć w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy!

Co to jest agar agar?

Agar-agar lub po prostu agar jest substancją żelująca pozyskiwaną z krasnorostów. Jego pochodzenie to Daleki Wschód, a dokładniej Japonia. Japończycy wyodrębnili agar z wodorostów, a następnie rozpowszechnili jego stosowanie w kuchni. Początkowo był on stosowany w laboratoriach, a także przemyśle farmaceutycznym, aby finalnie znaleźć szerokie zastosowanie w kuchni, a zwłaszcza cukiernictwie.

Agar zyskał popularność zwłaszcza wśród osób, które stosują dietę roślinną. W przeciwieństwie do żelatyny wieprzowej, jego pozyskiwanie jest naturalne, a sam surowiec nosi miano dużo zdrowszego. Dodatkowo, co dla wielu ludzi może być kolejną zaletą, agar jest o wiele mniej kaloryczny niż jego wieprzowy odpowiednik.

Jak używać agar?

Substancja, która zdobyła serca wegan i wegetarian na całym świecie, w naszej kuchni może być stosowana jako składnik żelujący. Jego dodatek stabilizuje inne składniki spożywcze. Stosowanie agaru jest podobne, jak żelatyny. Wystarczy, że rozpuścimy go w ciepłej wodzie, dodamy do naszej potrawy lub deseru, a następnie poczekamy aż całkowicie stężenia.

Agar idealnie sprawdza się jako dodatek do galaretek, dżemów, marmolad, a także jako substancja stabilizująca dla słodkich kremów, budyniów, sorbetów i innych tego typu potraw. Warto dodać, że wiąże on doskonale niezależnie od tego, czy stosujemy go ze składnikami pochodzenia zwierzęcego takimi jak mleko, czy roślinnego, jak napoje sojowe czy kokosowe.

Innymi słowy, śmiało możemy stwierdzić, że sprawdzi się on wszędzie tam, gdzie tradycyjnie zastosowalibyśmy żelatynę wieprzową. Warto jednak poznać kilka sposobów jego stosowania, gdyż zachowuje się on nieco inaczej niż żelatyna.

Najczęściej spotkamy go pod postacią proszku. Powinniśmy zastosować się do następujących kroków:

  • Rozpuszczamy pożądaną ilość agaru w ciepłej wodzie. Pamiętajmy, aby była ona letnia, ale nie gorąca!
  • Następnie pracujemy z naszą mieszanką, pilnując, aby została ona dokładnie rozpuszczona.
  • Jeżeli nie występują już żadne grudki, możemy zagotować całość.
  • W końcowym etapie mieszamy agar z naszą potrawą i zostawiamy do stężenia.
  •  Agar, w przeciwieństwie do żelatyny nie wymaga schładzania w lodówce – z powodzeniem wiąże on w temperaturze pokojowej, dzięki czemu możemy oszczędzać miejsce.

W przeciwieństwie do żelatyny agar może być wielokrotnie schładzany i gotowany, a mimo to zachowuje swoje właściwości żelujące. Dzięki temu nie musimy się martwić, kiedy omyłkowo dodamy go zbyt mało lub zbyt dużo. Jeżeli chcemy odnaleźć agar w produktach spożywczych, powinniśmy szukać go pod postacią oznaczenia E-406.

Jak agar wpływa na zdrowie?

Jeżeli chcemy określić, w jaki sposób agar wpływa na nasze zdrowie, musimy poznać jego właściwości. Główną cechą, która sprawia, że jest coraz popularniejszy, jest fakt, że substancja ta jest całkowicie pozbawiona smaku oraz zapachu, który możemy znaleźć w żelatynie pochodzenia zwierzęcego.

Jego zastosowanie nie ogranicza się tylko do przemysłu spożywczego. Znajdziemy go w składzie wielu leków i preparatów, zwłaszcza tych odchudzających. Jest on o wiele zdrowszy i mniej kaloryczny niż tradycyjna żelatyna. Doceniają go specjaliści w dziedzinie dietetyki na całym świecie. Jeżeli obawiamy się wpływu agaru na nasze zdrowie, możemy spokojnie zmienić swoje nawyki żywieniowe i zastąpić nim żelatynę w naszej diecie.

Sernik bez pieczenia z agarem – przepis

Poniżej przedstawiamy prosty przepis na sernik bez pieczenia z dodatkiem agaru. Jest to idealna propozycja dla ludzi, którzy nie mają smykałki do pieczenia, a także chcą błyskawicznie przygotować przepyszny deser na spotkanie z rodziną czy przyjaciółmi. Zaletą agaru jest to, że tężeje on w kilkanaście minut, dlatego nie musimy czekać, aż nasz deser schłodzi się w lodówce.

Składniki

Spód

  • 100 g orzechów
  • 50 g ciasteczek kruchych
  • 100 ml mleka lub mleka roślinnego (najlepiej sprawdzi się kokosowe)
  • 2 łyżki masła lub margaryny
  • 600 g mleka lub mleka roślinnego
  • 70 g erytrolu lub innego słodzika
  • 2 łyżki agar agar 

Sernik:

  • 600 g mleka lub mleka roślinnego
  • 70 g erytrolu lub innego słodzika
  • 2 łyżka agar agar x2

Dodatki:

  • roztopiona czekolada
  • Wiórki czekoladowe, migdałowe lub inne dodatki do posypania według uznania

Wykonanie:

Spód:

Wszystkie składniki wsypujemy do miksera lub blendera i mielimy aż do uzyskania jednolitej masy. Możemy część orzechów pozostawić mniej rozdrobnioną, aby konsystencja była ciekawsza. Następnie przesypujemy mieszankę do formy i uklepujemy, np. spodem szklanki. Blachę wkładamy do lodówki lub zamrażalnika, aż stężeje.

Sernik:

Mleko wlewamy do garczka. Dodajemy słodzik, agar i podgrzewamy aż do zagotowania i bulgotania. Po około 1-2 minutach zdejmujemy z ognia. Następnie rozlewamy mleko na schłodzony wcześniej spód.

Uwaga! Ciasto zacznie gęstnieć w ciągu 10 minut! Możesz wstawić je do lodówki, aby szybciej związało, jednak agar tężeje bardzo szybko. Możemy je udekorować na końcu. Po około 20 minutach ciasto powinno być gotowe do jedzenia. Smacznego!

Sernik z agarem – podsumowanie

Jak widzisz, przygotowanie sernika z dodatkiem agaru jest banalnie proste! Możesz szybko i bez specjalnych umiejętności stworzyć deser, którym będzie zajadać się cała rodzina, znajomi i przyjaciele. Wypróbuj koniecznie!

Zostaw odpowiedź

* Nazwa:
* E-mail: (Nie publikowany)
   Strona WWW: (Site url withhttp://)
* Komentarz
Type Code