popup newsletter popup newsletter
Orientalny kurczak po tajsku z orzechami nerkowca - przepis

Orientalny kurczak po tajsku z orzechami nerkowca - przepis

   0 Komentarzy

Kurczak podawany w towarzystwie orzechów nerkowca to jedna z bardzo popularnych, restauracyjnych potraw, która w rzeczywistości ma swoje korzenie w kuchni Chińskiej. Jest daniem szybkim, smacznym i skorym do wszelkich modyfikacji, co sprawia, że każdy może przygotować go inaczej, nadając mu niepowtarzalnego charakteru i wyrazu. Obecnie jest serwowany w większości orientalnych restauracji i barów na całym świecie w różnych wariacjach, często z dodatkiem papryki, marchewki, aromatycznych przypraw i orientalnych sosów. Warto skompletować wszystkie składniki, ponieważ samo wykonanie potrawy nie jest trudne, a bogactwo smaków i kontrastów na talerzu będzie tego warte. Danie najlepiej będzie smakowało wykonane w woku, ale można do przygotowania użyć również tradycyjnej patelni.

Kurczak po tajsku z orzechami nerkowca – składniki:

  •         50 g orzechów nerkowca
  •         500 g mięsa z kurczaka (mięso z piersi bądź polędwiczki)
  •         2 łyżki skrobi kukurydzianej lub mąki ziemniaczanej
  •         1 duża cebula lub 3 małe
  •         1 pęczek szczypiorku
  •         200 ml bulionu lub rosołu
  •         1 łyżka cukru
  •         3 łyżki sosu sojowego
  •         3 łyżki sosu rybnego
  •         1 łyżka oleju do smażenia
  •         100 g pędów bambusa
  •         (opcjonalnie) kolorowe warzywa do smaku: marchew, papryka

Kurczak po tajsku z orzechami nerkowca – przepis

Orzechy nerkowca

Na patelni lub woku rozgrzewamy tłuszcz. Możemy użyć dowolnego oleju naturalnego do smażenia, jednak świetnie sprawdzi się tradycyjny rzepakowy. Następnie dodajemy orzechy nerkowca, aby się zarumieniły. Ściągamy je z patelni i odstawiamy na papierowy ręcznik, aby odcisnąć nadmiar tłuszczu.

Kurczak

Kurczaka kroimy w kostkę i obtaczamy w mące lub skrobi. Ma to na celu zagęszczenie naszego sosu, aby na koniec osiągnął charakterystyczną kremową konsystencję. Na tym etapie możemy dodać dowolne przyprawy takie jak chili, kurkuma, pieprz, papryka, kumin, w zależności od indywidualnych preferencji. Całość po wymieszaniu smażymy na tym samym tłuszczu, na którym smażyliśmy przed chwilą orzechy. Mięso smażymy przez około 4-5 minut, aż osiągnie jasny kolor, ale wciąż będzie miękkie. Zdejmujemy z ognia i przekładamy na ręcznik papierowy, aby odcisnąć nadmiar tłuszczu.

Warzywa

Cebulę kroimy w piórka, a wybrane warzywa cienkie paseczki. Jeżeli jesteś zwolennikiem wyrazistych smaków, możesz pokusić się o dodanie posiekanej papryczki chili. Pędy bambusa również możesz posiekać na mniejsze kawałki, jednak nie jest to wymagane. W niektórych wersjach tego dania dodaje się również tradycyjne japońskie grzyby, np. grzyby mung. Należy je odpowiednio wcześniej namoczyć w wodzie aby zmiękły i uwolniły aromat. Całość wrzucamy do naczynia, w którym poprzednio podsmażaliśmy kurczaka. Smażymy 3-4 minut.

Całość

Do warzyw na patelnię dodajemy orzeszki oraz kurczaka. W osobnym naczyniu mieszamy bulion, cukier, sos sojowy oraz sos rybny. Powstały sos dodajemy na patelnię i smażymy dopóki całość nie będzie nim pokryta, a warzywa nie zmiękną.

Sposób podania

Kiedy sos zgęstnieje, a warzywa zmiękną możemy zdjąć naszą potrawę z ognia. Na wierzch dodajemy dużą ilość posiekanego szczypiorku oraz możemy skropić sokiem z limonki lub cytryny. Nasz kurczak po tajsku będzie najlepiej współgrał z ryżem basmati lub jaśminowym.

Smacznego!

Zostaw odpowiedź

* Nazwa:
* E-mail: (Nie publikowany)
   Strona WWW: (Site url withhttp://)
* Komentarz
Type Code