popup newsletter popup newsletter
Kurkuma – właściwości, wartości odżywcze, do czego dodawać?

Kurkuma – właściwości, wartości odżywcze, do czego dodawać?

   0 Komentarzy

Jeżeli lubisz egzotyczne potrawy i chcesz urozmaicić codzienne posiłki, przeczytaj poniższy artykuł. Opisaliśmy w nim przyprawę, która ma najwięcej dobroczynnych właściwości na ludzki organizm. Polecamy dowiedzieć się czegoś więcej o kurkumie, aby już na zawsze gościła w Twojej kuchni. Oto kilka pomysłów na zastosowanie tej magicznej przyprawy oraz kilka informacji o jej wartościach odżywczych.

Co to jest kurkuma?

Kurkuma to przyprawa pochodząca Indii i w tym regionie jest jednym z najpopularniejszych składników potraw. Obowiązkowo dodaję się ją do większości dań. Kurkuma jest pozyskiwana z korzenia rośliny, która nazywa się ostryż. Dzięki niej potrawy zyskują żółtawą barwę, dlatego kojarzona jest głównie z potrawami kuchni azjatyckiej.

Dobroczynne właściwości kurkumy odkryto już w 600 roku p.n.e., a sto lat później stała się elementem badań chińskiej medycyny. Odkryto, że doskonale niweluje objawy takich dolegliwości jak:

  • bóle menstruacyjne,
  • choroby pasożytnicze,
  • schorzenia układu pokarmowego.

Prozdrowotne właściwości kurkumy

Podstawowym składnikiem kurkumy są kurkuminoidy, czyli silne związki lecznicze. Kurkumina, to silny utleniacz, który działa przeciwzapalnie. Jest niestety słabo wchłaniana, dlatego powinno się przyjmować ją z piperyną (np. czarnym pieprzem). Dzięki temu, kurkumina wchłonie się do organizmu aż o 2000% skuteczniej.

Kurkuma ma również bardzo dobroczynny wpływ na ludzki mózg. Tumeron oraz BDMC, które znajdują się w jej składzie, odpowiadają za pobudzenie komórek mózgowych. Dzięki temu, mogą wesprzeć zatrzymanie wszelkich zmian w korze mózgowej, które wywołane są wskutek udaru, Alzheimera, depresji czy zaburzeń osobowości. Ta egzotyczna przyprawa jest również zalecana podczas profilaktyki i terapii nowotworowej wielu narządów.

Kurkuma działa korzystnie również w przypadku:

  • cukrzycy – ponieważ obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi
  • infekcji wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych,
  • przyśpieszenia gojenia ran (póki co zauważono takie przypadki na zwierzętach)
  • wszelkich schorzeń oka: zapalenia spojówek, jaskry czy zespołu suchego oka (badania wciąż trwają),

Kurkuma – zastosowanie w kuchni

Kurkumę kojarzy się głównie z kuchnią azjatycką, ponieważ ma charakterystyczny i wyrazisty smak, zabarwia potrawy na żółto i pełni funkcję konserwujące. W ostatnich latach znajduje jednak swoje zastosowanie w europejskich przepisach. Staje się nieodłącznym składnikiem niektórych potraw i coraz częściej gości na polskich półkach kuchennych. Warto rozważyć wdrożenie kurkumy do swojej diety.

Kurkuma – przyprawa do jakich potraw?

Kurkuma doskonale sprawdzi się jeżeli chcemy zabarwiać ryż, mleko czy musztardę. Można ją z powodzeniem dodawać do owsianki lub płatków śniadaniowych i chociaż nie brzmi to zbyt apetycznie, smak zaskoczył niejednego. Sporadycznie występuje też jako barwnik ciasta na pierogi, czy słodkich lub słonych wypieków. Najpopularniejsze jest jednak jej zastosowanie w daniach kuchni orientalnej. Dodając kurkumę do herbaty możesz uzyskać jej niepowtarzalny smak. Pamiętaj, aby nie przesadzić z ilością kurkumy w diecie, ponieważ w zbyt dużych ilościach może powodować podrażnienia żołądka i jelit.

Kurkuma – do czego dodawać i jak jeść?

Jeżeli szukasz skutecznego i niekonwencjonalnego sposobu, by nadać potrawom wyrazisty aromat, koniecznie dodaj szczyptę kurkumy. Wymieszaj ją z pieprzem lub ostrą papryką, aby organizm lepiej ją przyswoił. Doskonale smakuje rozpuszczona w oliwie z oliwek, oleju rzepakowym lub siemieniem lnianym – jako marynata. Taki pełnowartościowy posiłek zapewni Twojemu organizmowi sporą dawkę składników odżywczych.