popup newsletter popup newsletter
Orzechy piniowe – dlaczego warto włączyć je do swojej diety?

Orzechy piniowe – dlaczego warto włączyć je do swojej diety?

   0 Komentarzy

Orzechy są bardzo zdrową przekąską oraz stanowią smaczny i wartościowy dodatek do wielu posiłków. Każda odmiana orzechów ma swoje unikalne właściwości oraz wartości odżywcze. W tym wpisie chcemy skoncentrować się właśnie na prozdrowotnym wpływie orzechów piniowych. Jakie są ich właściwości? Dlaczego warto je spożywać? Zapraszamy do lektury!

Orzeszki sosnowe – co to jest?

Orzeszki piniowe nazywane są również orzeszkami sosnowymi. Są to jadalne nasiona kilku rodzajów sosny. Zazwyczaj pozyskuje się je z sosny pinia, która dorasta nawet do 30 metrów wysokości. Ten gatunek występuje przede wszystkim w rejonie Morza Śródziemnego, Syberii i Kanady. Produkcja orzeszków odbywa się również na obszarach Korei, Chin, Japonii i Rosji.

Piniole mają niewielki rozmiar (maksymalnie dorastają do 2 cm długości) i delikatny maślano-słodki smak z charakterystycznym aromatem sosnowym. Takie połączenie sprawia, że orzeszki pinii stanowią cenny surowiec zarówno jako element wielu dań, jak i składnik kosmetyków. Po obraniu zewnętrznej, ciemnej łuski pojawia się podłużne, kremowo-białe, miękkie nasionko.

Co zawierają orzeszki sosnowe?

Orzeszki piniowe są bardzo bogate w witaminy oraz minerały. Regularne spożywanie orzeszków piniowych korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Jakich pozytywnych zmian możesz się spodziewać, włączając orzeszki piniowe do swojej diety? Ich spożywanie przyczyni się między innymi do: usprawnienia pracy mózgu, podniesienia poziomu koncentracji czy pobudzenia syntezy czerwonych krwinek.

Orzechy piniowe są dobrym źródłem:

 •         cynku,
 •         potasu,
 •         magnezu,
 •         witaminy E,
 •         witaminy C,
 •         witaminy B1,
 •         wapnia,
 •         żelaza,
 •         fosforu,
 •         kwasu linolenowego,
 •         białka

Jakie są właściwości orzeszków piniowych?

Ze względu na to, że orzeszki piniowe stanowią bogate źródło wielu marko- i mikroelementów oraz witamin, ich spożywanie wpływa bardzo dobrze na funkcjonowanie całego organizmu. W orzechach znajdziemy przede wszystkim dużą dawkę potasu. Odpowiednia ilość tego pierwiastka dostarczana z dietą odpowiada między innymi za utrzymanie prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej. Niedobory potasu objawiają się drżeniem mięśni, zaburzeniami w przewodzeniu impulsów nerwowych, zaparciami, apatią, opuchlizną kończyn czy deregulacją ciśnienia krwi.

Oprócz tego orzeszki stanowią również dobre źródło magnezu oraz fosforu. Z tego względu powinny spożywać je szczególnie osoby, które są narażone na niedobory tych minerałów. Magnez stabilizuje funkcje układu nerwowego oraz usprawnia pracę szarych komórek. Pierwiastek jest również odpowiedzialny za prawidłowe działanie układu naczyniowo-sercowego. Magnez nie tylko zapobiega chorobom serca, ale także wspomaga ich leczenie.

Magnez w połączeniu z witaminą D oraz wapniem buduje kości i zęby oraz zapobiega osteoporozie, na którą są narażone szczególnie kobiety po 60. roku życia. Warto wiedzieć, że magnez wspomaga również trawienie, przeciwdziała tworzeniu się kamieni w nerkach, reguluje pracę tarczycy oraz rozszerza drogi oddechowe. Pierwiastek łagodzi także bóle menstruacyjne oraz dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

Fosfor bierze udział w prawidłowej mineralizacji kości oraz zębów. Pierwiastek ten uczestniczy także w przewodzeniu bodźców nerwowych, bierze udział w przemianach energetycznych oraz pomaga w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie.

Jego niedobór może objawiać się osłabieniem, bólem mięśni, kości, wymiotami oraz zaburzeniami ze strony układu oddechowego i nerwowego. Warto wiedzieć, że zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek występuje głównie u dzieci i młodzieży.

Orzeszki piniowe – gdzie kupić?

Orzeszki piniowe tak jak inne produkty tego typu należy kupować w zaufanym sklepie. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że zakupione przez Ciebie orzechy są pełnowartościowe i nie zawierają szkodliwych dodatków do żywności. W sklepie internetowym Jawo możesz zakupić również inne rodzaje orzechów np.: orzechy brazylijskie, orzechy macadamia czy orzechy pekan. W naszej ofercie znajdziesz również przepyszne masła orzechowe, które stanowią zdrowy i smaczny dodatek do wielu przekąsek, posiłków lub deserów. Kupując produkty z naszej oferty, masz pewność, że przygotowane z nich posiłki będą nie tylko smaczne, ale także zdrowe oraz pełnowartościowe.

Orzeszki piniowe ­– podsumowanie

Mamy nadzieje, że przekonaliśmy Cię do tego, że orzeszki piniowe są produktem, który na pewno warto włączyć do swojej diety. Mają nie tylko ciekawy smak, ale także wiele prozdrowotnych właściwości. Produkt powinny zakupić szczególnie te osoby, które zmagają się z niedoborem potasu, magnezu lub fosforu.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze