popup newsletter popup newsletter
Ostropest plamisty - zastosowanie na co dzień

Ostropest plamisty - zastosowanie na co dzień

   0 Komentarzy

Zwrot w kierunku ziołolecznictwa i stosowania naturalnych produktów widoczny jest niemal w każdej dziedzinie naszego życia. Widoczne jest to zwłaszcza w medycynie, która coraz przychylniejszym okiem patrzy na domowe sposoby zapobiegania chorobom, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wśród miejsc, gdzie można znaleźć cuda natury podnoszące odporność i nadające się do walki z wieloma schorzeniami znajduje się łąka. To na niej można znaleźć m.in. ostropest plamisty. Ta dziko rosnąca roślina (może być również hodowana) posiada wiele cennych pod względem zdrowotności składników. Wśród nich na największe uznanie zasługuje sylimaryna, działająca antyoksydacyjnie i korzystnie wpływająca na działanie układu trawiennego oraz na wątrobę. W ramach codziennego stosowania ostropest plamisty wykorzystywany jest do profilaktycznej ochrony komórek wątrobowych narażonych na uszkodzenia w czasie m.in. przyjmowania leków. Poprawia ona również łaknienie i trawienie ciężkostrawnych posiłków. Ostropest plamisty, o ile zażywany jest zgodnie z zalecanymi dawkami, nie wykazuje skutków niepożądanych. Jedynie w bardzo rzadkich przypadkach może powodować alergie oraz działać delikatnie przeczyszczająco. Przeciwskazaniem do przyjmowania ostropestu plamistego jest natomiast karmienie piersią, przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych (obniżenie ich skuteczności) oraz niedrożność dróg żółciowych. Nie powinny przyjmować go również dzieci poniżej 12 roku życia, gdy ż nie posiada on danych stwierdzających całkowite jego bezpieczeństwo dla wybranych grup wiekowych.

 

Ostropest plamisty właściwości lecznicze

Działanie ostropestu plamistego w kontekście zdrowotnym dotyczy przede wszystkim wpływu sylimaryny. Jest to kompleks zdrowotny uzyskiwany z łupin nasiennych rośliny. Wpływa on na hepatocyty, pobudzając je do odbudowy, a także uszczelnia ich ściany. W ten sposób sylimaryna zapobiega dalszym uszkodzeniom wątroby oraz pozwala na jej regenerację. Co więcej, ma ona właściwości przeciwzapalne oraz spowalnia proces włóknienia wątroby. Wśród produktów z ostropestu plamistego najchętniej kupowany jest olej. Przy stosowaniu wewnątrz ustrojowym przyjmuje się go 30 minut przed posiłkiem np. mieszając z herbatą ziołową lub tworząc osobny napar. W przypadku stosowania zewnętrznego – naciera się nim skórę w pożądanym miejscu objętym infekcją lub przesuszeniem. Innym, równie popularnym produktem są kapsułki, które należy przyjmować codziennie w ramach suplementacji odżywczej. Ostropest plamisty można nabyć również w formie zmielonej. Wówczas stanowi bardzo ciekawy i smaczny dodatek do zup, sosów, surówek i sałatek. Bardzo często ostropest plamisty stosowany jest również jako odtrutka, łagodząca skutki farmakologii i chroniąca przed niepożądanymi skutkami działania leków. Wyroby na jego bazie znajdują ponadto zastosowanie w zapobieganiu powstawania kamieni żółciowych, hamowaniu podziału komórek nowotworowych oraz są polecane diabetykom w codziennej diecie w celu eliminacji przewlekłego zapalenia wątroby. Oczywiście w każdym przypadku należy przyjmować dawkę zgodną z zaleceniami producenta w celu uniknięcia rzadkich choć możliwych powikłań. W przypadku pytań dotyczących konkretnego działania ostropestu plamistego oraz możliwości łączenia go z innymi kuracjami, warto o zdanie zapytać lekarza specjalistę bądź dietetyka.

 

Ostropest plamisty na co pomaga?

Produkty zawierające ostropest plamisty, a co za tym idzie mające w składzie sylimarynę to doskonałe preparaty w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby. Stosowane są w okresie rekonwalescencji po przebytej żółtaczce zakaźnej, w celu uniknięcia powikłaniom w postaci przewlekłego zapalenia wątroby lub ostrego żółtego zaniku wątroby. Wyroby z ostropestu plamistego działają wzmacniająco na ściany naczyń krwionośnych. Z tego względu są one doskonałe do zapobiegania i tamowania krwawień wewnętrznych, w tym tych związanych z miesiączką u kobiet. Wyciągi z owoców ostropestu pomagają ponadto na krwawienia z nosa, jelit oraz żylaków. Wykazują one również działanie w przypadku choroby lokomocyjnej, wzdęć, braku łaknienia, migren, obniżonego ciśnieniu krwi oraz w niedokwaśności soku żołądkowego. Produkty z ostropestu plamistego można również stosować w ramach kuracji kosmetycznych. Zawierają one antyoksydanty i nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które doskonale zapobiegają starzeniu się skóry, łagodzą jej stany zapalne oraz są idealne do leczenia takich schorzeń jak trądzik czy łuszczyca. Ostropest plamisty to na tyle wszechstronna roślina, iż można ją również stosować podczas wszelkiego rodzaju diet odchudzających. Produkty i preparaty z ostropestu znaleźć można w aptekach oraz specjalnych sklepach ze zdrową oraz ekologiczną żywnością. Jeśli jesteśmy alergikami, należy zapoznać się z ich szczegółowym składem produktowym. Może się bowiem zdarzyć, iż będą zawierać substancje, na które jesteśmy uczuleni. Przykładowo: olej z ostropestu może posiadać w swoim składzie śladowe ilości sezamu lub gorczycy, ze względu na fakt, iż w zakładzie pakowane są również inne produkty spożywcze.

Zostaw odpowiedź

* Nazwa:
* E-mail: (Nie publikowany)
   Strona WWW: (Site url withhttp://)
* Komentarz
Type Code