popup newsletter popup newsletter
Sumak mielony — dlaczego warto się zaopatrzyć?

Sumak mielony — dlaczego warto się zaopatrzyć?

   0 Komentarzy

Sumak — a co to właściwie jest?

Sumak garbarski, bo tak brzmi jego pełna nazwa, naukowo Rhus Coriaria, to roślina dziko rosnąca, która występuje głównie w krajach śródziemnomorskich oraz w Azji. Przyprawę pozyskuje się z owoców rosnących na krzewie. Roślina osiąga do około 3 metrów długości. Kwiaty mają zielono-żółte zabarwienie, kwitną na przełomie czerwca, a lipca. Owoce natomiast przybierają kolor czerwono-brązowy, a w dodatku pokryte są włoskami. Liście oraz gałązki wykorzystuje się w garbarstwie. Mają również swoje zastosowanie jako czarny barwnik w farbiarstwie. Ciekawym faktem jest również to, że liście sumaka są używane do aromatyzowania różnych gatunków tytoniu.

Sumak mielony jako przyprawa

Sumak, jako przyprawa, ma mocny zapach. Jego smak określa się jako kwaśny, często cierpki i lekko owocowy. Wspaniale odnajduje się w „towarzystwie” wszelakich mięs, pełniąc rolę przyprawy. Jest znany przede wszystkim z kuchni tureckiej, dodawany do tłustych mięs, przede wszystkim baraniny, jagnięciny czy wieprzowiny, które są składnikiem, na przykład, bardzo pysznego kebaba, cieszącego się popularnością, także w Polsce. Wspaniale podkreśla smak wielu sałatek, czy sosów. Kolor przyprawy daje możliwość wykorzystania jej, jako panierka do wielu mięs czy do barwienia, na przykład makaronu. Możemy również zastosować ją w potrawach ryżowych. Często możemy spotkać się z używaniem sumaka zamiennie z cytryną lub octem, ze względu na swój kwaskowaty smak.

Możemy zakupić go w różnych wymiarach: 100 gramów250 gramów lub 1000 gramów. Na rynku wyróżnia się brakiem dodanych konserwantów, jest bez dodatku soli i oleju palmowego.

Sumak mielony, a jego właściwości

Pomijając swój niezastąpiony smak, sumak mielony ma nieziemskie właściwości. Zaczynając od tego, że ma on świetny wpływ na układ pokarmowy, poprzez poprawę trawienia, działa przeciwzapalnie, antygrzybiczo, przeciwutleniająco i niweluje bóle brzucha. Okazało się, że przyprawa odniosła swój sukces działając mocno antybakteryjnie na Salmonellę, a w ostatnim czasie dokonano badań, które potwierdziły, że roślina odgrywa bardzo ważną rolę w leczeniu COVID-19. Nie od dziś wiadomo, że od wielu, wielu lat, sumak stosowany był w leczeniu hemoroidów, chorób wątroby, wrzodów czy nawet bólu gardła. Może działać zbawiennie dla osób, którym doskwiera problem ze wzdęciami, czy gazami po posiłku. Jest skarbnicą ważnych kwasów, takich jak na przykład, omega-3. Coraz częściej mówi się, że sumak, w niedalekiej przyszłości, będzie jednym z elementów zapobiegania rozwoju chorób cywilizacyjnych. W czasach coraz bardziej przetworzonej żywności, ogromnej popularności jedzenia typu fast food, zanieczyszczeń środowiska, zagrożenia chorobami wirusowymi, warto zaopatrzyć się w sumak.

Należy pamiętać, by przechowywać przyprawę w szczelnie zamkniętym opakowaniu, nie dopuszczającym światła słonecznego.

Zostaw odpowiedź

* Nazwa:
* E-mail: (Nie publikowany)
   Strona WWW: (Site url withhttp://)
* Komentarz
Type Code