popup newsletter popup newsletter
Co to są algi morskie?

Co to są algi morskie?

   0 Komentarzy

Wykorzystanie alg morskich znane jest już od wielu wieków, gdzie mogą pochwalić się szerokim zastosowaniem zarówno w kuchni, jak i kosmetyce. Ich wartości odżywcze wykazują pozytywne działanie na nasz organizm, dlatego nic dziwnego, że algi mają swoich zwolenników. Jakie zatem mają właściwości i co warto o nich wiedzieć? Przekonasz się, czytając nasz poniższy artykuł.

Krótka charakterystyka alg morskich

Algi morskie nazywane są również glonami, które można spotkać w morzach, ocenach oraz innych zbiornika śródlądowych. Możemy spotkać glony mikroskopijne, a także takie, które przybierają postać nawet kilkumetrową. Różnią się także pod względem kolorów, ponieważ możemy spotkać glony zielone, niebieskie, czerwone czy brunatne. Już wiele wieków temu były używane jako cenne składniki w farmacji, kuchni oraz kosmetyce.

Jakie właściwości mają algi morskie?

Algi morskie mają dużą ilość korzystnych właściwości dla naszego całego organizmu. Stanowią doskonałe źródło mikroelementów, które obecne są w wodzie. Dlatego w algach znajdziemy magnez, potas, cynk, fluor, żelazo, miedź, mangan czy wapń. Zawarte mikroelementy są również bardzo łatwo przyswajane przez organizm człowieka. Stosuje się je również w dietach, które są ubogie w jod, ponieważ to właśnie algi morskie zawierają go najwięcej.

Algi morskie to bogate źródło witamin jak prowitamina A, witaminy z grupy B, witaminy C, E, K i PP. Algi są źródłem materii organicznej, dlatego mogą uzupełnić dietę wegetariańską, ponieważ zawierają dużo białka potrzebnego do rozwoju organizmu. W glonach znajdziemy aminokwasy z grupy egzogennych, których nasz organizm sam nie umie produkować.

Algi morskie – rodzaje

Do najpopularniejszych rodzajów alg morskich, które stały się do niedawna bardzo popularne jest spirulina oraz chlorella.

Spirulina

Spirulina to mikroalgi, zaliczanych do jednego z gatunków sinic. Ten rodzaj alg wyróżnia się przede wszystkim wysoką zawartością białka, dlatego zalecany jest osobom, które są aktywne sportowo. Poza tym spirulina może pochwalić się bogactwem beta-karotenu, magnezu oraz witamin z grupy K, A, B, C, E, D. Produkt ten zalicza się do tzw. superfoods ze względu na swoje szerokie działanie przeciwwirusowe, przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Spirulina znacząco poprawia funkcjonowanie naszego organizmu. Możemy w sklepach spotkać spirulinę w proszku oraz spirulinę w tabletkach.

Chlorella

Chlorella należy do gatunku zielenic, gdzie najczęściej występującym gatunkiem jest chlorella zwyczajna. Ma głęboki, zielony kolor oraz korzystne właściwości dla zdrowia. Bogata jest w grupę witamin B, A oraz C, a także kwas foliowy, aminokwasy czy niezbędne dla organizmu cukru i kwas nukleinowy. Tak samo, jak spirulina zaliczana jest do produktów typu superfoods. Spożywanie chlorelli sprzyja regeneracji oraz oczyszczeniu organizmu i tak samo stosuje się ją zarówno w kuchni, jak i kosmetyce. Możemy nabyć również chlorelle w proszku oraz chlorelle w tabletkach.

Agar-agar

Agar-agar pozyskiwany jest z glonów, gdzie krasnorosty wydobywa się z morza, suszy, oczyszcza, gotuje i wysmaża. W ten sposób otrzymujemy substancję żelującą w postaci proszku lub kostek. Dlatego można powiedzieć, że agar-agar należy do grupy alg morskich, z których następnie obrabia się produkty w proszku lub kostce. Ten produkt jest bardzo popularny zwłaszcza w kuchni wegańskiej.

Zastosowanie alg morskich

  •          Kuchnia i dieta

Algi morskie można wykorzystać w kuchni jako dodatek do sushi, potraw z ryb, mięsa oraz sałatek, do zup, zapiekanek, dań z makaronem czy do owoców morza. Można je jeść na surowo, ugotować czy podsmażyć. Dlatego algi morskie stosuje się właśnie jako dodatki do żywności, poprawiając ich smak, gdzie można znaleźć właśnie wspomniany już agar, karagen czy algian sodu – substancje stosowane jako zagęszczacze do produktów spożywczych.

  •          Kosmetyka

Wszelkie algi morskie często stosuje się jako główne składniki w kosmetyce. Zawarte w nich składniki działają przeciwstarzeniowo oraz przeciwutleniającą. Kremy do twarzy z algami morskimi świetnie nawilżają skórę, jednocześnie regenerując oraz poprawiając jej wygląd. Zawarte w nich mikroelementy odżywiają oraz pobudzają naskórek.

źródło zdjęcia: medicalnewstoday.com

Zostaw odpowiedź

* Nazwa:
* E-mail: (Nie publikowany)
   Strona WWW: (Site url withhttp://)
* Komentarz
Type Code