popup newsletter popup newsletter
Jak przygotować śniadanie do szkoły dla dziecka?

Jak przygotować śniadanie do szkoły dla dziecka?

    Porady żywieniowe    0 Komentarzy

Drugie śniadanie do szkoły powinno być przede wszystkim dobrze zbilansowane i zdrowe, aby składało się z wielu cennych witamin i minerałów. Dzięki temu dziecko będzie miało w ciągu dnia więcej energii do nauki i zabawy. Dlatego warto zadbać o zbilansowane śniadanie, które składać się może z różnych składników. Nie musimy do tego posiadać żadnych specjalnych umiejętności kulinarnych. Wystarczą jedynie odpowiednie składniki i trochę kreatywności! Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, gdzie przedstawimy kilka propozycji na drugie śniadanie do szkoły.

Jak ułożyć śniadanie do szkoły?

Przede wszystkim śniadanie do szkoły powinno składać się dania głównego, czyli większego posiłku jak kanapki, owsianka, naleśnik, placuszki czy sałatka. Oprócz tego nie można zapomnieć o odpowiedniej porcji owoców i warzyw, które mogą stanowić przekąskę w ciągu dnia. Do dania głównego również dodaje się owoce lub warzywa, które będą dobrze komponować się smakowo z wybranym posiłkiem. Do takiego śniadaniowego zestawu można dołączyć również małą przekąskę – nie jest to obowiązkowe, ale sprawdza się, jeśli dziecko spędza dłuższy dzień w szkole lub uczęszcza na zajęcia sportowe. Cały zestaw musimy uzupełnić napojem, najlepiej wodą lub innym, ale bez dodatku cukru.

Kaloryczność i wielkość posiłku

Wielkość posiłku i jego dokładną kaloryczną należy dopasować do dziecka pod względem wieku, apetytu, ilości spędzanych godzin w szkole, zajęć dodatkowych (np. czy uprawia sport) oraz czy w szkole spożywa dodatkowy obiad. Dlatego wielkość posiłku ustalmy według potrzeb naszej pociechy, aby mogło mieć energię przez cały dzień spędzony w szkole.

Pomysły na śniadanie do szkoły

Drugie śniadanie do szkoły odgrywa ważną rolę, ponieważ dodaje energii, zwiększa efektywność w nauce i pomaga się skupić w ciągu dnia. Dlatego, aby dziecko mogło prawidłowo się rozwijać, należy zjeść najpierw pożywne śniadanie w domu, a także zabrać posiłek ze sobą do szkoły. Warto nieco urozmaicić śniadania, aby nie składały się jedynie z kanapek, które mimo tego, że są szybkie i proste w przygotowaniu, to stają się monotonne. Klasyczne kanapki mogą zostać zastąpione tortillą, placuszkami czy sałatką.

Przedstawiamy kilka propozycji śniadań do szkoły, które zastąpią klasyczne kanapki.

  •        Tortilla i rollsy z tortilli – takie rozwiązanie może być alternatywą dla kanapek. Do przygotowania tortilli możemy użyć razowych placków i nafaszerować je ulubionymi składnikami jak sałata, szynka, warzywa, ser czy jajka.
  •        Sałatki – to pomysł na posiłki dla dziecka, które są smaczne i przede wszystkim pożywne. Możemy przygotować sałatkę w wersji warzywnej z samymi warzywami lub w wersji owocowej z kilkoma rodzajami owoców. Sałatkę możemy stworzyć również z dodatkami kasz, ryżów, makaronów, serów i wędlin. Do tego warto dołożyć również orzechy jak orzechy nerkowca czy orzechy piniowe lub owoce suszone, np. rodzynki.
  •        Placuszki, omlety i naleśniki – smakują na ciepło i na zimno, a najlepiej w wersji na słodko, urozmaicone różnymi owocami czy dżemem. Omlety można przygotowywać również w wersji warzywnej.
  •        Zdrowe słodycze – gdy chcemy dziecku dać coś słodkiego na śniadanie, warto przygotować to samodzielne w domu. W tym przypadku sprawdzą się wszelkiego rodzaju rogaliki, batoniki muesli, jogurty z muesli i ciasteczka owsiane.
  •         Domowe pizzerinki – alternatywa zapiekanek i pizzerinek gotowych, które można kupić w sklepach. Do jej przygotowania wystarczy kilka składników warzywnych, ser lub wędlina.
  •         Kanapki – najpopularniejszy rodzaj śniadania do szkoły i nie jest to nic złego, ale zdecydowanie warto urozmaicić je, aby nie były przede wszystkim nudne w swojej formie. Dlatego możemy przygotować kanapki z chleba razowego lub żytniego, bułki, czy tosty. Warto zmieniać rodzaj pieczywa i dodatki w różnego rodzaju żółte i biały sery, wędlinę, dżemy, czy powidła. Do tego oczywiście nie można zapomnieć o warzywach.

Warto urozmaicać śniadania do szkoły, dzięki temu unikniemy jedzeniowej monotonii, a dziecko będzie chętnie spożywało taki posiłek. Dlatego zadbajmy o zróżnicowany posiłek główny, a także przekąskę oraz odpowiednią porcję warzyw i owoców. Oprócz tego niezbędne będzie nawodnienie w ciągu dnia, dlatego woda czy herbata to podstawa w zestawie śniadaniowym każdego dziecka.

Zostaw odpowiedź

* Nazwa:
* E-mail: (Nie publikowany)
   Strona WWW: (Site url withhttp://)
* Komentarz
Type Code