popup newsletter popup newsletter
Jak zrobić wodę różaną? - Prosty przepis

Jak zrobić wodę różaną? - Prosty przepis

    Porady żywieniowe    0 Komentarzy

Woda różana jest produktem, o którego bogatych właściwościach wiedzą doskonale mieszkańcy Persji. To stamtąd właśnie wywodzi się ten magiczny przepis, a wiąże się to głównie z niesamowitym aromatem tamtejszych kwiatów. W Polsce, wciąż jest dość ciężko dostępna, dlatego coraz więcej osób decyduje się na własnoręczne przygotowanie wody różanej. Z poniższego artykułu dowiesz się nie tylko, jak zrobić eliksir z płatków róż, ale również jak wiele pozytywów wiąże się z jej stosowaniem.

Co zrobić z płatków róży – właściwości i zastosowanie

Królowa ogrodu – róża, cechuje się nie tylko aromatycznym zapachem, ale również smakiem. Płatki róż najlepiej zerwać przed południem, po wyparowaniu rosy, ale przed działaniem intensywnym nasłonecznieniem. Płatki te zawierają antocyjany i flawonoidy, które działają antyseptycznie, przeciwzapalnie i zapobiegają starzeniu się skóry. Jeżeli w Twoim ogrodzie kwitną róże, i nie wiesz co zrobić z płatków tego pięknego kwiatu – oto kilka niesamowitych sposobów na wykorzystanie ich magicznych właściwości.

  • dżem z płatków róży – przepis jest bardzo prosty, a przygotowanie trwa nie więcej niż 20 minut. Wystarczy 250 gram płatków róży, 2 szklanki cukru, 5 szklanek wody i świeży sok z dwóch cytryn. W Internecie z pewnością znajdziesz przepis na przygotowanie tego pysznego dodatku do kanapek i deserów.
  • płatki róż na skaleczenia i bóle gardła – w domowym leczeniu płatki również znalazły swoje zastosowanie. Wystarczy okład z różanego płatka w miejscu zadrapania, lub miodowo-różana mieszanka do płukania gardła lub herbaty.
  • sok z płatków róż – orzeźwiający i świeży napój przygotowuje się w bardzo prosty sposób. Mieszkankę wody, cukru i płatków róż wystarczy zostawić na kilka dni, następnie odcedzić płatki i voilà! Podawany z kostkami lodu, to idealny napój na letnie upały.
  • herbatka z płatków róż – jest idealna na bóle menstruacyjne i wszelkie dolegliwości jelit. Słoik z płatkami róż należy zalać wrzątkiem i odczekać kilka godzin. Już po trzech szklankach tego aromatycznego naparu odczujesz ulgę w bólu.
  • saszetki zapachowe – niewykorzystane i ususzone płatki róż, które pozostały po np. bukiecie, można umieścić w papierowej kopercie lub kawałku materiału i powiesić w miejscu, w którym chcemy by wydzielał się zapach. Całość można owinąć kolorową wstążeczką dla estetycznego aspektu
  • peeling z suszonych płatków róż – można zmieszać suszone płatki różane z mąką ziemniaczaną i wykonać peeling.

Gdzie można kupić płatki róż

Jeżeli nie masz możliwości prowadzenia własnego ogrodu, a zależy Ci na przygotowaniu wyżej wymienionych produktów, z pewnością docenisz możliwość zakupów internetowych. Na wielu aukcjach internetowych można zakupić opakowania świeżych płatków różanych, które potem będzie można wykorzystać na różne sposoby. Uważaj jednak na oszustów i dobrze sprawdzaj zamawiany produkt, by nie zakupić sztucznych płatków, wykonanych z jedwabiu czy innych sztucznych materiałów. Suszone płatki róż można nabyć w naszym sklepie Jawo, w Krakowie, lub przez Internet.

Woda różana – bogate właściwości

Woda różana znalazła swoje zastosowanie w kosmetyce, ponieważ poprawia napięcie skóry i doskonale usuwa wszelkie zanieczyszczenia. Dodatkowo nawilża i zmiękcza naskórek. Likwiduje wszelkie podrażnienia i zmiany skórne, a długotrwałe stosowanie poprawia koloryt skóry i sprawia, że wygląda na zdrowszą. Jest szczególnie polecana osobom o wrażliwej skórze lub cerze trądzikowej.

We fryzjerstwie z kolei stosowana jest by wzmocnić włosy, zmniejszyć stan zapalny skóry głowy i przyśpieszyć krążenie, a co za tym idzie – przyśpieszyć porost włosów.

Woda różana dodana do kąpieli wpływa relaksująco i odprężająco. Wskutek czego, wlewając nawet niewielką ilość do wanny, możemy poczuć się jak w profesjonalnym salonie SPA.

Jakby tego było mało, woda różana znalazła swoje zastosowanie również w medycynie. Okład z wody różanej łagodzi bóle głowy, stany zapalne dziąseł, podrażnienia oczu i bóle gardła.

Jak zrobić wodę różaną – prosty przepis na idealny kosmetyk

Woda różana nie jest wcale tak ogólnodostępna, dlatego coraz częściej w Internecie poszukiwane są przepisy na jej przygotowanie. Niektóre różnią się od siebie, jednak najprostszy z nich prezentujemy poniżej. Będziesz potrzebować:

  • kilka garści świeżych płatków róż,
  • wodę destylowaną,
  • szklane naczynie (aby nieprzyjemny zapach plastiku nie przedostał się do kosmetyku),
  • sitko,
  • butelkę lub słoik do przechowywania wody różanej.

Krok 1

Garść płatków różanych należy zalać w garnku lub szklanym naczyniu i zalać wodą destylowaną. 

Krok 2

Przez 15 minut gotować płatki pod przykryciem, dopóki nie stracą koloru. Koniecznie używaj czystej przykrywki, ponieważ skraplająca się woda będzie z powrotem spływała z pokrywy do naparu.

Krok 3

Gdy płatki stracą kolor, przecedź je do butelki używając sitka.

Krok 4

Butelkę lub słoik z gotową wodą różaną, po ostygnięciu należy przechowywać w lodówce. Nie powinno się stosować tego samego naparu dłużej, niż 3-4 tygodnie.