Czym najlepiej przyprawiać mięso – niezawodne sposoby na wydobycie smaku
W kuchni polskiej mięso jest nieodłącznym elementem wszelkich potraw. Najczęściej sięgamy po drób, ale również wołowina i wieprzowina nierzadko gości na naszych stołach. Należy mieć na uwadze, że każdy rodzaj mięsa przyprawia się odrobinę inaczej, dlatego niezwykle ważna jest znajomość poszczególnych zasad doprawiania mięs. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie przyprawy stosować w przypadku konkretnego mięsa, by wydobyć najlepszy smak oraz aromat i jednocześnie nie przesadzić.
Przyprawianie mięs – podstawa
Podstawą przyprawiania mięsa jest z pewnością natarcie poszczególnych części solą, pieprzem oraz suszonymi lub świeżymi ziołami. Błędne jest myślenie, że sama sól i pieprz wystarczą. Jeżeli dbasz o zdrowie, najlepiej stosować sól jodowaną lub himalajską.
Niektóre z ziół sprawdzą się lepiej w przypadku drobiu, inne wydobędą głęboki smak i aromat wołowiny, a jeszcze inne z kolei mogą zepsuć smak naszego mięsa. Gama przypraw i mieszkanek przyprawowych jest bardzo szeroka, dlatego nie należy ograniczać się jedynie do soli i pieprzu. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić, ponieważ jedząc mięso chcemy czuć smak mięsa, a nie tymianku czy curry.
Poniżej znajduje się przydatna ściąga, z której możesz od teraz zawsze korzystać, przygotowując mięsne potrawy, by wzbogacić ich smak.
Jak przyprawić drób?
Drób zdecydowanie najczęściej gości na polskich stołach. Jest stosunkowo niedrogi, lekkostrawny a jednocześnie zawiera cenne białko. Dlatego też sposobów przygotowania go jest niezliczenie wiele. Można je gotować, dusić, piec lub smażyć. W zależności od sposobu podania, mieszanka przypraw nieco się różni:
- smażone – najlepiej doprawić suszoną cebulą, czosnkiem, pieprzem, papryką i estragonem
- pieczone – poza powyższymi przyprawami zdecydowanie warto dodać majeranek, który w procesie pieczenia wydobędzie aromatyczny smak naszego mięsa
- duszone – poza cebulą, czosnkiem i pieprzem można jeszcze postawić na tymianek, który idealnie komponuje się z potrawami duszonymi
- gotowane – tu warto dodać również liść laurowy oraz ziele angielskie, żeby po wypuszczeniu soków, mięso „poleżało” w aromatycznej marynacie
A jeżeli zastanawiasz się jak przyprawić kaczkę lub indyka, to warto rozważyć również pieprz pomarańczowy, w którego skład wchodzi sól, skórka pomarańczy, pieprz czarny, cukier i cebula. Do tego, kaczka pieczona w piekarniku świetnie komponuje się z jabłkami i pomarańczami. Jeżeli przygotowujesz marynatę i nie wiesz czym przyprawić kaczkę, rozważ takie składniki jak: imbir, anyż, miód i sos sojowy. Pyszny obiad gwarantowany.
Jak przyprawić wołowinę?
W powszechnej opinii prawidłowe przygotowanie wołowiny jest niezwykle trudne i czasochłonne, ale wystarczy odrobina chęci i odpowiednie przyprawy by przyrządzić potrawę, która na długo zapadnie w pamięć:
- smażona – tu wystarczy zaopatrzyć się w cebulę, czosnek, pieprz, paprykę i estragon
- pieczona – pieczoną wołowinę najlepiej doprawić majerankiem, estragonem, pieprzem i papryką
- duszona – wystarczy odrobina pieprzu, tymianku, czosnku i cebuli
- gotowana – aby poprawnie ugotować wieprzowinę wystarczy dodać majeranek, liść laurowy, paprykę, pieprz i ziele anielskie
Jak przyprawić wieprzowinę?
Smak wieprzowego mięsa można podkreślać wieloma przyprawami, które nie tylko dodadzą smaku potrawie, ale również sprawią, że danie będzie nieco lepsze dla żołądka. W przypadku poszczególnej formy podania mięsa najlepiej sprawdzą się:
- smażone – mięso smażone najlepiej doprawić liściem laurowym, kminkiem, curry, miętą, imbirem i kolendrą
- pieczone – warto do pieczeni dodać parę jabłek, czosnku, kminku, tymianku i pieprzu
- duszone – idealnie komponuje się z piwem, goździkami, solą, pieprzem i cukrem,
- gotowane – mięso wieprzowe gotowane warto przyrządzić z odrobiną mięty, majeranku, tymianku, estragonu, kolendry, soli oraz pieprzu
Jak przyprawić cielęcinę?
Cielęcina to niezwykle delikatne mięso, które należy przyprawiać niezbyt inwazyjną kompozycją ziół, a podawać można z warzywami takimi jak marchewka, kalafior, groszek czy fasolka szparagowa. Przed smażeniem lub pieczeniem należy posmarować ją olejem lub tłuszczem wieprzowym, aby nie wyschła.
- cielęcina gotowana – w zupełności wystarczy tu odrobina pieprzu, pietruszka, ziele angielskie oraz koperek
- cielęcina pieczona – oszczędzamy ilość przypraw by nie zbić łagodnego smaku mięsa, wystarczy postawić na liść laurowy, pieprz i ziele angielskie.
Pamiętajmy, że w przypadku cielęciny raczej powinno się pozostawić jej lekki i nieco mdławy smak. Jeżeli wyżej wymienione przyprawy nie wystarczą, można użyć jeszcze bazylii, lubczyku, cząbru lub kolendry. Gotową potrawę warto oprószyć koperkiem lub szczypiorkiem.