Kolendra to roślina, która używa się głównie w kuchni. Jej liście przypominają wyglądem pietruszkę. Wywodzi się z Krajów Bliskiego wschodu i rejonu Morza Śródziemnego. Obecnie uprawiana jest powszechnie, hoduje się ją w: Europie Środkowej, Gruzji, Rosji, Argentynie, Maroko, Etiopii, Syrii, Chinach, Pakistanie, Indiach. Co ciekawe, w zależności od kraju, w której jest uprawiana, jej liście różnią się smakiem. Mało kto wie, że kolendra przyprawa znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także
w kosmetyce i medycynie naturalnej.
Kolendra przyprawa – właściwości lecznicze
Kolendra przyprawa to źródło związków organicznych takich jak np. kamfen, geraniol, które wykazują działanie przeciwrodnikowe. Dzięki temu zapobiegają one rozwojom miażdżycy, zmniejszają ryzyko choroby nowotworowej, Alzheimera, Parkinsona czy opóźniają procesy starzenia. Kolendra przyprawa jest również źródłem dobrych kwasów tłuszczowych. Przy problemach trawiennych i wzdęciach, polecany jest napar z kolendry. Możesz go przyrządzić zalewając nasiona wrzątkiem. Nie ma też przeszkód aby dodać do niego miód i cytrynę. Kolendra przyprawa zawiera w sobie również błonnik, który usprawnia trawienie czy pomaga w walce ze zrzuceniem zbędnych kilogramów. Przeprowadzono również badania, które wykazują jej wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu, cukru i ciśnienia. Jak widać nasiona kolendry mają wiele zalet, jednak jak ze wszystkim trzeba zachować umiar w ich spożywaniu. Przyprawa nie jest zalecana kobietom w ciąży oraz dzieciom do 12 roku życia.
Kolendra przyprawa – zastosowanie w kuchni
Kolendra wśród innych przypraw odznacza się delikatnym, słodkawym smakiem i dobrze komponuje się
z cytrusowymi nutami. Stanowi składnik wielu mieszanek przypraw np. curry Bardzo często stosuje się ją w kuchni azjatyckiej. W Polce również zyskuje coraz więcej zwolenników. Idealnie komponuje się z daniami na bazie grochu, soczewicy, fasoli, mięsa (wieprzowiny, gęsi, baraniny, dziczyzny). Warto ją dodać również do: pasztetów, jarzyn, sosów, grzybów, likieru, wódek, grzanego wina lub piwa. Nadaje się również do przyprawiania łakoci, odmieni smak ciasta marchewkowego, piernika czy szarlotki.