popup newsletter popup newsletter
Morwa biała – właściwości i zastosowanie

Morwa biała – właściwości i zastosowanie

   0 Komentarzy

Morwa jest jednym ze skarbów natury – leczy i regeneruje organizm. Kto szczególnie powinien włączyć ją do swojej codziennej diety?

Morwa biała jest drzewem liściastym, które pochodzi z Chin. Obecnie drzewa morwy rosną dziko na wielu kontynentach m.in. w Afryce, Ameryce Północnej i Południowej oraz na wyspach Pacyfiku. Morwę białą zaczęto uprawiać w Europie już w XI wieku. Jej owoce przypominają wyglądem jeżyny. W zależności od odmiany mogą przybierać różnorodne kolory: biały, różowy, czerwony czy czarny. W Polsce uprawia się jedynie morwę białą.

Na co może pomóc morwa? Właściwości morwy białej

Morwa już od dawna słynie ze swoich właściwości prozdrowotnych. Jej działanie lecznicze znali już Chińczycy, którzy stosowali liście morwy białej w celu łagodzenia wielu dolegliwości. Obecnie dzięki licznym badaniom naukowym wiemy już, że do właściwości morwy białej zalicza się m.in. działanie antyoksydacyjne, obniżające poziom cukru we krwi, antybakteryjne, przeciwzapalne. Morwa biała wykazuje również działanie osłonowe, a także wspomaga odchudzanie.

Właściwości morwy białej – prawidłowy poziom cukru we krwi

W liściach morwy zawarty jest związek DNJ, który hamuje przetwarzanie pokarmu na cukry proste. Składniki rośliny mają zbliżone działanie do tych znajdujących się w preparatach przeciwcukrzycowych.

W roślinie znajduje się również związek o nazwie kwerecytyna, który bierze udział w zmniejszeniu ilości sorbitolu w organizmie. Dzięki temu morwa wpływa korzystnie na funkcjonowanie oczu, nerek i układu nerwowego. Z powyższych względów powinni ją spożywać szczególnie diabetycy. 

Przepis na przeciwcukrzycową herbatę z morwy białej:

W krajach azjatyckich od dawna liście morwy białej wykorzystywane są do przygotowywania tzw. Mon Tea, czyli herbaty dla diabetyków. Aby przygotować herbatę przeciwcukrzycową, należy zalać około 1g liści morwy białej 100 ml gorącej wody (ok. 98°C) i parzyć ją przez 3 do 5 minut. Dowiedziono, że tak przygotowana herbata hamuje aktywność enzymów, które są odpowiedzialne za rozkładanie cukrów.

Właściwości morwy białej – działanie profilaktyczne

Oprócz działania leczniczego morwa biała może również ochronić Twój organizm i zminimalizować ryzyko wystąpienia niektórych przypadłości zdrowotnych. Z tego względu nie tylko diabetycy powinni włączyć morwę do swojej diety. Powinna być również spożywana przez osoby będące w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę. Należą do nich na przykład ludzie, których krewni chorowali na cukrzycę.

Do właściwości morwy białej można zaliczyć również obniżenie ryzyka pojawienia się choroby Alzheimera. Ekstrakt pochodzący z jej liści blokuje powstawanie białka b-amyloidu1-42, które według badań jest jedną z przyczyn zachorowania.

Kolejną właściwością morwy białej jest obniżenie ryzyka wystąpienia nowotworów. Badania wykazują, że zawarty w niej ekstrakt metanolowy i jego frakcje hamują produkcję tlenku azotu (NO), który wywołuje uszkodzenia tkankowe. Uszkodzenia tkankowe mogą natomiast przyczynić się do rozwoju chorób nowotworowych.

Kolejną zaletą morwy białej są jej właściwości antyoksydacyjne. Są one odpowiedzialne między innymi za hamowanie utleniania lipoprotein o niskiej gęstości (LDL), a w związku z tym zapobiegają wzrostowi „złego” cholesterolu LDL.

Morwa biała a odchudzanie

Jeżeli chcesz zredukować masę ciała, morwa biała może Ci skutecznie w tym pomóc. Na pewno podstawą odchudzania jest zdrowa, zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna, jednak regularne spożywanie morwy białej jest zdrowym sposobem na przyspieszenie tego procesu.

Morwa biała – działanie antybakteryjne oraz przeciwwirusowe

Liście morwy zawierają związki takie jak np. flawonoidy, które potrafią poradzić sobie z takimi bakteriami jak:

  •         Salmonella
  •         Gronkowiec złocisty
  •         Shigella dysenteriae – bakteria odpowiedzialna za bóle brzucha i rozwolnienie

Morwa biała – przeciwskazania

Jak wynika z badań, morwa biała może pomóc w leczeniu wielu chorób, a także łagodzić liczne dolegliwości. Jednak jak w przypadku wielu produktów w pewnych sytuacjach również morwa biała może powodować działania niepożądane. Morwy nie powinny spożywać kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące piersią. Morwa biała reguluje na poziom cukru we krwi, jednak osoby chore na cukrzyce powinny skonsultować się z lekarzem, zanim dołączą ją do swojej diety.

Prozdrowotne właściwości morwy białej znane są na świecie już od setek lat. W dzisiejszych czasach liczne badania również potwierdziły jej pozytywny wpływ na kondycję organizmu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś ciekawego o innych roślinach o działaniu prozdrowotnym, przeczytaj nasz wpis o drzewie chrzanowym.

Zostaw odpowiedź

* Nazwa:
* E-mail: (Nie publikowany)
   Strona WWW: (Site url withhttp://)
* Komentarz
Type Code