Jak upiec keks z bakaliami?
Keks to ciasto, które najczęściej pieczemy jako tradycyjny smakołyk na święta Bożego Narodzenia, ale nie tylko. To szybkie oraz łatwe w przygotowaniu ciasto, które sprawdzi się nie tylko podczas świąt, ale również w trakcie innych uroczystości. Ponadto keks przyrządza się z dużą ilość bakalii, dlatego jest pyszny i zawsze się udaje. Jak zatem upiec keks z bakaliami? Przedstawiamy sprawdzony przepis, dzięki któremu przygotujesz smaczne ciasto!
Keks z bakaliami – krótka charakterystyka
Keks to nic innego jak ciasto biszkoptowe lub inaczej babka piaskowa z bakaliami, które piecze się zazwyczaj w prostokątnej formie. To ciasto pieczono już nawet w starożytnym Rzymie. Najczęściej jako główne składniki keksu znajdowały się owoce granatowca, orzeszki piniowe, rodzynki, miód oraz owoce suszone. Keks nazywany jest również jako ćwibak, który pochodzi z języka niemieckiego. Dawniej wypieczone już ciasto przekładano warstwami bakalii, a następnie ponownie pieczono.
Keks to smaczne, miękkie oraz aromatyczne ciasto, a jego największą zaletą jest to, że długo utrzymuje świeżość. Dlatego można zjeść go od razu po ostygnięciu lub owinąć w ścierkę i włożyć do woreczka, a następnie umieścić w chłodnym miejscu – po kilku dniach gwarantujemy, że nadal będzie pyszny oraz miękki.
Potrzebne składniki do keksu z bakaliami
Do ciasta będziemy potrzebować składników takich jak:
- 30 dag mąki,
- 5-6 średnich jajek,
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia,
- 140 g cukru pudru lub 200 g drobnego cukru białego,
- 5 łyżeczek cukru waniliowego (całe opakowanie),
- 25 dag masła,
- opcjonalnie dwie łyżki śmietany lub jogurtu naturalnego,
- około 400 g mieszanki bakaliowej (rodzynki, orzechy, migdały, suszone figi, suszone morele, kandyzowane owoce, skórka pomarańczowa).
Do tradycyjnego keksu dodaje się oczywiście rodzynki, które najczęściej wykorzystuje w kuchni. Cały wypiek uzupełnia się pozostałymi bakaliami, a głównie suszonymi owocami. Do ciast drożdżowych idealnie pasują również jagody goji, suszone daktyle oraz suszoną żurawinę. Nasz keks powinniśmy obowiązkowo uzupełnić kandyzowaną skórką pomarańczową.
Jak upiec pyszny keks z bakaliami? Sposób przygotowania
- Przed przystąpieniem do przygotowania keksu, wszelkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową. Dlatego składniki takie jak masło czy jajka wyciągnij wcześniej z lodówki.
- Przygotuj swoją mieszankę bakalii. Większe owoce możesz pokroić na mniejsze kawałki, a orzechy warto posiekać, aby nie opadły na dno ciasta.
- Następnie przesiekaj mąkę, dodając do niej jednocześnie proszek do pieczenia. Do miski, w której przygotowujesz ciasto wsyp bakalie. Całość mieszaj lub miksuj, dzięki temu bakalie nie skleją się ze sobą.
- Do drugiej miski wsyp niecałą szklankę cukru pudru, dodaj kostkę masła i miksuj przez kilka minut na wysokich obrotach. Gdy ciasto będzie miało odpowiednią konsystencję, dodaj powoli jajka w odstępach od siebie.
- Jeśli krem zostanie ubity na jednolitą masę, dodaj mąkę z bakaliami. Możesz dodać również dwie łyżki śmietany lub jogurtu naturalnego. Mieszaj całość do momentu powstania jednolitej masy.
- Przełóż całą masę do prostokątnej formy i wyrównaj całość.
- Keks z bakaliami piecz w piekarniku (termoobieg) w temperaturze 180 stopni około 60-70 minut. Po upływie 50 minut sprawdź, czy ciasto zostało upieczone. Aby to sprawdzić, użyj długiego patyczka szaszłykowego. Jeśli po wyciągnięciu patyczka będzie on suchy, oznacza to, że keks został upieczony.
Opcjonalnie można oprószyć keks cukrem pudrem lub domowej roboty lukrem i posypać bakaliami, np. skórką pomarańczową.
Gdy podczas pieczenia keks zaczyna pękać, prawdopodobnie jest zbyt wysoka temperatura piekarnika, którą należy zmniejszyć. Natomiast, jeśli ciasto zaczyna opadać po wyjęciu, to wówczas keks nie został do końca wypieczony. W takim przypadku zalecamy, aby pozostawić go na kilkanaście minut w wyłączonym już piekarniku.
Co zrobić, aby bakalie w keksie nie opadły na dno ciasta?
Opadające bakalie na dno ciasta to najczęstszy problem podczas przygotowania keksu z dodatkiem różnych składników. Dlatego, aby tego uniknąć, ciasto powinno być odpowiednio gęste, a większe kawałki bakalii i orzechów warto pokroić na mniejsze. Dobrze jest oprószyć je mąką, dzięki temu nie opadną na dno. Samo ciasto można przed dodaniem składników pozostawić na noc w lodówce i dopiero wtedy dodać bakalie.
Zostaw odpowiedź Anuluj odpowiedź