popup newsletter popup newsletter
Komosa ryżowa – jak gotować i dlaczego warto ją spożywać?

Komosa ryżowa – jak gotować i dlaczego warto ją spożywać?

   0 Komentarzy

Komosa ryżowa, występująca również pod nazwą quinoa, ma bardzo dużo składników odżywczych, które wykazują dobroczynne działanie na ludzki organizm. Jest coraz częściej wybierana w kuchni europejskiej, a sporadycznie gości także i w polskich domach. Zwolennicy zdrowego odżywiania są zgodni co do tego, że quinoa wykazuje właściwości antynowotworowe i antyoksydacyjne. Przeczytaj, jakie jeszcze właściwości ma komosa ryżowa oraz jakie jest jej zastosowanie.

Co to jest komosa ryżowa?

Komosa ryżowa, którą spotkać można również pod nazwą quinoa lub ryż peruwiański, to nic innego jak pseudozboże. Pod taką nazwą kryją się produkty, których nasiona są bogate w skrobię, jednak w rzeczywistości zbożem nie są. Dobroczynne właściwości komosy ryżowej są doceniane w Ameryce Południowej. Tam nazywana jest „świętym zbożem inków” i „matką zbóż”. Oprócz tego quinoa jest uprawiana w USA, Indiach, Kanadzie i Wyspach Brytyjskich.

Komosa ryżowa - właściwości

Komosa ryżowa jest źródłem pełnowartościowego białka, zdrowych kwasów tłuszczowych, witamin i wielu składników mineralnych. Oprócz tego zawiera saponiny, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwalergiczne. Nasiona komosy w przeciwieństwie do tradycyjnych zbóż, są bogate w flawonoidy (kwercetyna i kampferol), co daje jej właściwości antyoksydacyjne.

Białko w komosie ryżowej zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, co oznacza, że nie musi być dostarczane wraz z pożywieniem, aby organizm je przyswoił. To bardzo dobra alternatywa dla białka pochodzenia zwierzęcego w diecie wegańskiej.

Quinoa wykazuje również działanie antynowotworowe, ponieważ hamuje proliferację komórek raka. Póki co takie efekty dały badania na zwierzętach. Komosa ryżowa może zapobiegać miażdżycy, dzięki zawartości tłuszczów nienasyconych, takich jak:

  •          kwas linolenowy,
  •          kwas oleinowy,
  •          kwas linolowy.

Komosa ryżowa – kalorie, indeks glikemiczny

W 100 g komosy ryżowej znajduje się ok 120 kcal. Jej indeks glikemiczny jest stosunkowo niski, wynosi 35. Wszystko dlatego, że w jej skład wchodzą głównie węglowodany złożone: na 21,30 g węglowodanów, tylko 0,87 to cukry proste. Quinoa jest również źródłem błonnika, który pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi.

Komosa ryżowa a gluten

Jest uważana za roślinę bezglutenową, dlatego ochoczo poleca się ją w diecie osobom cierpiącym na chorobę trzewną. Niektóre badania wykazały, że komosa ryżowa może zaszkodzić osobom, które cierpią na celiakię. Jednak z najnowszych badań wynika, że spożywanie komosy ryżowej w ilości 50 g dziennie jest bezpieczne dla pacjentów z celiakią. Nie polecamy chorym spożywania jej w większych ilościach.

Komosa ryżowa w kuchni – spożywanie

Quinoa ma lekko słodkawy smak, dlatego można z powodzeniem przyrządzić z niej zarówno dania obiadowe, jak i słodkie desery. Komosą zastąpimy ryż, kasze, makarony czy kaloryczne ziemniaki. Bardzo dobrze komponuje się z gulaszem, zupami czy sałatkami. Na deser można użyć komosy ryżowej przy wypieku ciast lub przygotować budyń, czy naleśniki na słodko.

Czym zastąpić komosę ryżową?

Jeżeli jednak smak komosy ryżowej nie przypadł Ci do gustu, nic nie szkodzi. Podobne (ale nie takie same) wartości odżywcze ma kasza gryczanajaglana i jęczmienna. Dostarczą podobną ilość składników odżywczych, a kusić może lepszy smak i niższa cena. Wszystkie cztery rodzaje kaszy zakupisz w naszym sklepie Jawo Kraków.

Komosa ryżowa – rodzaje

W sklepie internetowym Jawo Kraków posiadamy następujące rodzaje komosy ryżowej:

źródło zdjęcia: freepik.com

Zostaw odpowiedź

* Nazwa:
* E-mail: (Nie publikowany)
   Strona WWW: (Site url withhttp://)
* Komentarz
Type Code