popup newsletter popup newsletter
Słodzenie na zdrowo

Słodzenie na zdrowo

    Porady żywieniowe    0 Komentarzy

Świadomość ludzi odnośnie negatywnych skutków używania cukru białego wzrasta z roku na rok i tym samym coraz częściej pojawiają się pytania odnośnie alternatywnych substancji słodzących. Poniżej przygotowaliśmy dla Was krótki spis zamienników, które możecie zacząć stosować w swojej kuchni.

Niewątpliwie najskuteczniejszym rozwiązaniem, by zadbać o zdrowie jest całkowite wyeliminowanie cukru ze swojej diety. Jednak jest to dość trudne i nie ukrywajmy – czasochłonne oraz kosztowne. Produkty spożywcze w większości posiadają w sobie cukry, a więc konieczne byłoby ich zastąpienie innymi artykułami, które zazwyczaj są też droższymi. Dlatego właśnie proponujemy pierwszy krok do zadbania o siebie, czyli częściowe pozbycie się białego cukru ze swojego życia i zastąpienie go innymi, zdrowszymi lub mniej kalorycznymi zamiennikami cukru.

Miód

Jest przede wszystkim cennym źródłem witamin z grupy B i minerałów, które otrzymamy – uwaga, jedynie wybierając miody naturalne. W dodatku dostępne mamy różne rodzaje miodów pszczelich, od kwiatowego, spadziowego po rzepakowy, gryczany, lipowy i wiele więcej. Mimo dużej ilości substancji wspierających nasze zdrowie, trzeba pamiętać, że miód nadal zawiera w sobie cukry proste, a tym samym sprzyja rozwijaniu się próchnicy, cukrzycy czy otyłości.

Syrop klonowy

Na pewno powinien pochodzić prosto z pnia klonu i nie zawierać w swoim składzie syropu kukurydzianego, gdyż w przeciwnym razie straci on wszystkie swoje właściwości. Jego bursztynowy wygląd w pełni dorównuje smakowi, który jest dwukrotnie bardziej słodki niż zwykły cukier. Znajdziecie go w kilku różnych klasach jakości, gdzie zdecydowanie polecamy najwyższą z nich – klasę A.

Syrop klonowy składa się z dużej ilości: potasu, magnezu, cynku, witamin z grupy B, wapnia oraz substancji antynowotworowych i przeciwzapalnych. Ponadto działa on bakteriobójczo i posiada znacznie mniej kalorii niż cukier biały lub miód naturalny.

Syrop z agawy

Pozyskiwany jest ze szczególnej odmiany kaktusów rosnących na terenie Meksyku, a wyróżnia się m.in. intensywniejszą zawartością cynku, potasu, żelaza, magnezu i co najważniejsze, naturalnym prebiotykiem – inuliną. Ta substancja odpowiada przede wszystkim za prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego i obniżanie poziomu cholesterolu we krwi. Niech to jednak nie zaburzy Waszej czujności, ponieważ syrop z agawy posiada trzykrotnie większą kaloryczność niż zwykły cukier, a więc należy spożywać go z umiarem.

Ksylitol

Inaczej nazywany jest cukrem brzozowym, a polecany jest głównie, ze względu na niższą kaloryczność. Poza tym ksylitol chroni układ odpornościowy oraz zęby przed próchnicą, a naukowcy udowodnili również, że pozytywnie wpływa na przyswajanie wapnia, hamownie apetytu na słodycze i działa także bakteriobójczo.

Podobnie jak w pozostałych przypadkach nie jest on idealny, ponieważ nie wolno spożywać ksylitolu w większej ilości niż zalecana dawka na dzień – około 3 łyżeczki. W przeciwnym razie będziecie musieli uważać na skutki uboczne, wśród których najczęściej pojawia się biegunka.