popup newsletter popup newsletter
Tradycyjne przyprawy kuchni japońskiej

Tradycyjne przyprawy kuchni japońskiej

   0 Komentarzy

Japończycy uważają, że każdy powinien indywidualnie dobierać przyprawy wedle własnych potrzeb. Stąd również niezwykła delikatność smaku i aromatu potraw kuchni japońskiej. Ich aromatyczne sosy i chrzany są znane na całym świecie i bardzo często goszczą również w potrawach naszej rodzimej kuchni polskiej. A czy wiesz, jakie są najpopularniejsze tradycyjne przyprawy, wywodzące się z tego regionu?

Kuchnia japońska – jakie przyprawy?

Japończycy uważają, że danie powinno posiadać swój własny, niepowtarzalny smak, którego nie wolno „zabijać” zbyt dużą ilością przypraw. Ich zadaniem jest jedynie podkreślenie naturalnego aromatu dania, bądź uzupełnienie i wydobycie z niego najlepszych walorów smakowych. Sól w Japonii uchodzi nie tylko za przyprawę, ale również jako środek konserwujący. Japończycy do potraw nie dodają pieprzu, a smak ostry uzyskuje się poprzez dodawanie wasabi – japońskiego chrzanu.

Kuchnia japońska cechuje się rozmaitymi sosami, z których najbardziej znany jest sos sojowy, mirin, czy sos ostrygowy lub rybny. Do popularnych płynnych przypraw należą również ocet ryżowy, sezamowy lub wino ryżowe.

Japońskie przyprawy „na słono”

Japońska kuchnia jest bardzo obfita w surowe ryby, owoce morza, warzywa. Początkowo, powodem tego był głównie brak sprzętów i znajomości technik kuchennych, jednak z czasem, jedzenie surowych potraw przerodziło się w jeden z elementów kulinarnej kultury Japonii. Po dziś dzień obowiązuje zasada, w myśl której przyprawą jedynie podkreśla się naturalny smak tego, co jemy. Kuchnia Kraju Kwitnącej Wiśni, z naszego punktu widzenia, nie należy do zbyt wyrazistych.

Jeżeli chodzi o potrawy, które odznaczają się słonym smakiem, są one doprawione solą. Wykorzystuje się ją do przygotowania tsukemono (marynat i kiszonek), jako środek konserwujący. Warzywa w zalewie z soli, octu ryżowego, sosu sojowego lub marynowane w inny sposób, to nieodłączny element większości japońskich potraw.

Ze słonym smakiem wiąże się również jedna z najbardziej znanych nam w Europie przypraw, a mianowicie – sos sojowy. Wywodzi się on z Chin, jednak stanowi nieodłączny element kuchni japońskiej. Sos sojowy dzieli się na dwa rodzaje:

  •        usukuchi– delikatniejszy, o mniej intensywnym kolorze, idealny do gotowania potraw w wysokich temperaturach
  •        koikuchi– bardzo mocny, o ciemniejszej barwie, służy do skrapiania potraw lub maczania ich tuż przed podaniem, składnik dressingów i dipów

Japońskie przyprawy „na ostro”

Miłośnicy sushi z pewnością rozpoznają ostrą pastę, o ładnym, zielonym zabarwieniu. To wasabi, które często kojarzone jest z polskim chrzanem, mimo iż należy do zupełnie innego gatunku roślin. Jako przyprawę wykorzystuje się korzeń tej rosnącej wzdłuż górskich potoków rośliny. Bezpośrednio przed podaniem ściera się je na metalowej tarce. W Polsce można zakupić wyłącznie pastę lub proszek. Ostry, charakterystyczny smak wasabi zjednał sobie fanów na całym świecie. Jest o wiele ostrzejszy, niż klasyczny chrzan. Stanowi główną przyprawę japońskich dań, takich jak sushi czy sashimi.

Japońskie przyprawy o różnych smakach

Mniej znane w Polsce przyprawy wykorzystywane w kuchni japońskiej to:

  •        mirin– nazywany jest „słodką sake”, zawiera około 10-13% alkoholu, jest używany do gotowania, ale także jako składnik sosów i dressingów. Nadaje potrawom delikatnego i słodkawego smaku. Podczas smażenia, nadaje mięsu i rybom pięknego koloru.
  •        karashi– smakiem przypomina ostrą, angielską musztardę, przeważnie dodawane do rybnej tempury, gyōzy (rodzaj pierożków), lub do potrawy oden.
  •        shichimi– ostra mieszanka przypraw, w której skład wchodzi potocznie nazywany pieprzem japońskim – pieprz syczuański, mak, ziarno sezamowe, imbir, nori oraz shiso. Mieszanka ta jest dodawana do dań gotowanych, takich jak makarony i mięsa. Niekiedy jest także elementem japońskich słodyczy
  •        shiso – występuje w dwóch odmianach, w Polsce znana pod nazwą „pachnotka”, ponieważ charakterystyczną cechą tego zioła jest intensywny i orzeźwiający zapach. Dodawana do sosów, a także herbat.

Zostaw odpowiedź

* Nazwa:
* E-mail: (Nie publikowany)
   Strona WWW: (Site url withhttp://)
* Komentarz
Type Code