Kuchnia indyjska – jakich składników nie może zabraknąć?
Różnorodna, intensywna i bardzo mocno połączona z tradycjami Dalekiego Wschodu kuchnia indyjska, o której dzisiaj będziemy mówić. Opowiemy nieco o jej odmiennej kulturze, bo nie sposób jest ominąć najważniejszy element gotowania. Podpowiemy również jakie przyprawy należy wybierać, aby przepisy zaczerpnięte z Indii i nie tylko smakowały i pachniały równie pysznie.
Filozofia kuchni indyjskiej
Aby dokładnie zrozumieć przepisy kuchni indyjskiej, musicie koniecznie dowiedzieć się więcej o całym rytuale i tradycjach, dzięki którym wszystkie te potrawy smakują tak wyśmienicie i aromatycznie. Przede wszystkim należy zacząć, że Indie znane są ze swojej różnorodności zarówno kultur, jak i smaków, co wynika głównie z przebiegu historii i napływów różnych ludów na tamtejsze tereny. Poza tym kuchnia z tych rejonów jest mocno oddana filozofii jaką głoszą od wielu lat hindusi, a mianowicie używają oni jedynie nieprzetworzonych i naturalnych składników. Gwarantuje to niebywały aromat, a rezultacie niepowtarzalny smak, dlatego polecamy stosować nasze w organiczne składniki i przyprawy.
Ważne jest również zaznaczenie, że Indie wraz z kuchnią możemy podzielić na północną i południową. Pierwsza z nich charakteryzuje się przewagą wierzeń islamskich, dlatego też nie spożywa się na tamtych terenach wieprzowiny, a potrawy są mniej wyraziste w smaku. Z kolei południowa część Indii całkowicie wypiera jedzenie mięsa krowiego, ponieważ przyjęty jest tam obyczaj czczenia świętych krów. Zdecydowanie częściej podawane są tutaj dania wegetariańskie z dodatkiem ostrzejszych i bardziej aromatycznych przypraw.
Podstawowe przyprawy
Najpierw zajmiemy się stworzeniem listy najczęściej używanych przypraw w kuchni indyjskiej, z których część znajdziecie oczywiście w naszym sklepie.
- Anyż gwiaździsty. Jest jednym z bardziej aromatycznych i intensywnych przypraw, którą z pewnością znajdziecie w słynnej mieszance przypraw indyjskich garam masala.
- Papryczki chili. Ich niesamowita ostrość zamknięta jest głównie w nasionkach, a stopień ostrości zależy również od wielkości i rodzaju papryczki. Jednak jej właściwości i niepowtarzalny smak stały się kluczem do kuchni indyjskiej.
- Curry. Można ją spotkać w 99% potraw indyjskich, a rozpoznać ją można poprzez mocny żółty kolor. Jako przyprawa występuje głównie w postaci proszku lub pasty curry.
- Gałka muszkatołowa. Cechuje się intensywnym i korzennym zapachem i doskonale nadaje się do podkreślenia słodkich potraw oraz dań rybnych.
- Kardamon. Również stanowi jeden z podstawowych składników garam masala i najczęściej stosowane jest w potrawach typu biryani, czyli zapiekanych warstw ryżu i mięsa.
- Mango suszone. Inaczej znajdziecie je pod nazwą amchur jako przyprawę zakwaszającą różnego rodzaju potrawy kuchni indyjskiej.
- Szafran. Jego niewielka ilość może wpłynąć na wyśmienity smak i aromat potraw, w tym m.in. biryani lub zabarwiania ryżu.